Projekt Ara: Smartphone si složíte od 50 dolarů

Projekt Ara: Smartphone si složíte od 50 dolarů

Jistě jste již něco slyšeli o projektu Ara. Tento projekt pod záštitou Googlu vyvíjí revoluční smartphone, který si složíte podle svých představ. A právě se objevily informace o tom, že tento smartphone byste mohli mít doma již začátkem příštího roku za cenu 50 dolarů (cca 1000 Kč).

Za 50 dolarů si sice koupíte jen tu úplně základní kostru, ale přesto je to zajímavá nabídka. Zajímavé je ale především blížící se datum vydání. Rok 2015 je už za rohem. A takový termín nikdo z nás vůbec neočekával. Utopický koncept telefonu, který můžete s novými inovacemi neustále vylepšovat, se tedy brzy stane realitou.

Sen se stává realitou

Když jsme dříve psali o projektu Ara, byla to jen zajímavá představa. Nyní Google’s Advanced Technology and Projects (ATAP) dosáhla stádia funkčního prototypu. Potvrzují to některé fotografie i video.

Spolu se zprávami o funkčním prototypu se rovněž začalo mluvit o cenách. Úplně základní model byste měli pořídit za 50 dolarů (1000 Kč). Ten však nebude umět téměř nic. Bude to jen obyčejný smartphone s Wi-Fi. Pokud budete chtít přidat další funkce, budete muset dokoupit více modulů. Hodit by se vám mohla třeba obrazovka, fotoaparát nebo paměť.  Samotné moduly budou široké 4 mm, celý telefon pak 10 mm. Sice tedy nebude tak štíhlý jako nejnovější iPhone (7,6 mm), ale stále ještě bude dost tenký. K dispozici budou rovněž tři velikosti telefonu – mini, medium a jumbo – verze „jumbo“ bude velká zhruba jako průměrný phablet.

project-ara-back-640x267

Koncept modulárního zařízení není vlastně vůbec nový. Jen se podívejte na svůj stolní počítač, téměř každá jeho část je vyměnitelná. Ale vytvoření modulárního zařízení, které je tak tenké a lehké jako smartphone, je úplnou novinkou. Google  ještě vysvětluje, že v telefonu bude aplikace, která bude moduly řídit.

Nikdo netuší, co všechno je možné

ATAP bude v dubnu pořádat sérii konferencí, na kterých se bude snažit přesvědčit výrobce hardwaru, že by měli tvořit moduly pro smartphony projektu Ara. A to je na celé záležitosti snad nejvíce vzrušující. Nikdo, včetně Googlu, neví, jaké moduly budou nakonec k dispozici. Mohl by to být snímač otisků prstů, snímač hladiny cukru v krvi pro diabetiky, termovizní kamera nebo spousta dalších vychytávek usnadňujících naše životy. Možné je opravdu všechno.

Ale i když se přeneseme do dnešní reality a normálních případů využívání, mohly by být Ara smartphony velmi užitečné. Představte si například, že když se vybije vaše primární baterie, vyndáte fotoaparát a vložíte druhou baterii. Když pojedete na dovolenou, připevníte si lepší foťák nebo více paměti.

project-ara-modular-phone-640x353

Těšíte se na takové možnosti? A koupíte si takový telefon?

Zdroje: Extreme Tech, Venture Beat

Komentáře

Nahoru