Programy zdarma: kvalita vás nemusí stát ani korunu

Programy zdarma: kvalita vás nemusí stát ani korunu

Z počítačových programů se stal velmi výhodný byznys. Za některé se platí i ve stovkách dolarů a výměnou za to nabízejí propracované funkce. Běžný uživatel si ale bohužel nemůže dovolit koupit si vše, co se mu líbí. A proto jsou vytvářený programy zdarma – freeware, které mají za úkol se co nejvíce přiblížit zpoplatněnému softwaru. Zde najdete 10 nejoblíbenějších programů pro mnoho činností, ať už archivaci, prohlížení internetu, nebo editaci grafiky.

1. Avast Antivirus

Začneme u bezpečnosti. Avast nebyl v minulosti příliš rozšířený kvůli silné konkurenci, ale posledních několik verzí je opravdu povedených a nyní patří mezi nejlepší antiviry vůbec. Obsahuje mnoho užitečných funkcí, kromě klasického antiviru i rezidentní ochranu, karanténu či ochranu e-mailů a scriptů.

Stáhnout program

2. Winzip

Kdo by o tomto programu neslyšel? Winzip slouží k archivaci souborů a stejně tak k jejich rozbalování. Vzhledem k tomu, že prakticky všechno, co dnes z internetu stahujete, je v nějakém druhu archivu, se tento program často používá a právě Winzip umí manipulovat s velkou škálou archivačních souborů.


Stáhnout program

3. VLC Player

Zapomeňte na neobratný Media Player, který máte ve Windowsech, vyzkoušejte VLC Player, který podporuje nejznámější video a audio formáty. Je jednoduchý a přitom bez problému spustí i formáty, se kterými si Windows Media Player neví rady. Samozřejmostí je i podpora titulků ve videích.


Stáhnout program

4. Mozilla Firefox

Tento internetový prohlížeč má momentálně nejvíce uživatelů vůbec. Je rychlý, bezpečný a pro uživatele velice příjemný, protože si ho pomocí doplňků můžete upravit k obrazu svému. Autoři navíc často vydávají nové a aktualizované verze.


Stáhnout program

5. GIMP

Jestliže smutně koukáte na vypracovaný Adobe Photoshop a jeho elegantní práci s vrstvami a nemáte tolik peněz, kolik byste za něj mohli dát, nezoufejte. Grafický editor GIMP prošel dlouhým vývojem a dnes si ho můžete stáhnout zdarma jako solidní alternativu. A co víc, GIMP podporuje i technologii vytváření grafiky ve vrstvách, čímž ze sebe dělá plnohodnotný editor.


Stáhnout program

6. OpenOffice

Kancelářský balík Microsoftu Office si získal obrovskou přízeň uživatelů a tak se není co divit, že se časem objevila i freewarová alternativa. Možná budete v prostředí tohoto balíku zpočátku tápat, ale později zjistíte, že dost dobře nahradí poměrně drahý Microsoft Office se vším všudy. Mimo jiné existuje tento program i pro operační systém Linux.


Stáhnout program

7. Skype

Máte mikrofon a chcete ho využít a promluvit si s přáteli? Není nic snazšího, než si nainstalovat právě Skype, který tuto službu nabízí zdarma. Kromě běžných hovorů jde uskutečnit i videohovory a pokud vám ani tohle nestačí, Skype nabízí i možnost volat na běžné telefony, ovšem zde si už budete muset koupit kredit.


Stáhnout program

8. BitTorrent

P2P sítě zažily obrovský boom a nejinak je tomu i u torrentů. Právě BitTorrent se stal nejvíce používaným klientem, se kterým můžete služeb torrentů využívat. Nabízí přehledné prostředí a zvládne s ním manipulovat i méně zkušený uživatel.


Stáhnout program

9. FileZilla

Tento program vám možná nic neřekne, ale to nic nemění na tom, že je to oblíbený freewarový FTP klient. Velmi dobře konkuruje komerčním programům a má hodně funkcí. Je to navíc open source projekt, což znamená, že můžete modifikovat zdrojový kód programu, vyznáte-li se v něm.

 
Stáhnout program

10. Wine

A nakonec něco pro uživatele operačního systému Linux. Pokud máte chuť spustit na svém OS i programy pro Windows, můžete použít tento známý emulátor. Zvládne mnoho programů bez problémů, ale bohužel některé nespustí ani on. Nicméně pořád vychází nové verze, které stále zvětšují počet podporovaných programů.


Stáhnout program

Tolik k 10 oblíbeným programům zdarma. Existuje jich samozřejmě mnohem více, stačí jen dobře hledat.

Komentáře

Nahoru