Programovací jazyk Swift je nyní open source

Technologický gigant Apple v loňském roce přišel s novým programovacím jazykem Swift, jehož primárním účelem je ulehčit programování aplikací pro iOS a OS X. Jablíčková společnost nyní udělala další významný krok. Programovací jazyk Swift uvolnila jako open source.

Programovací jazyk Swift bude ke stažení na webové stránce Swift.org a na GiftHubu, kde jsou k dispozici zdrojové kódy. A současně byla uvolněná také verze fungující na operačním systému Linux, která by měla sloužit pravděpodobně podnikovým partnerům, jako je IBM.

Apple

Swift bude nyní open source

Součástí uvolněných balíků je kompilátor, debuger, knihovny a nástroje (prostředí na příkazový řádek REPL). Nicméně nástroje nejsou k dispozici pro operační systémy Windows a Android. To už spadá do rukou komunity vývojářů.

Apple nepouští vývoj z rukou

Ačkoliv je programovací jazyk Swift open source, společnost Apple jeho vývoj neodsouvá na druhou kolej. Vývoj bude stále pod rukami společnosti, která bude rozhodovat o funkčnosti a směru vývoje, ale práce se budou provádět mimo společnost.

Přestože si vývojáři budou moci stáhnout zdrojové kódy Swiftu, aplikace vytvořené v open source verzi se neobjeví v App Store. Důvodem je bezpečnost a stabilita. Pakliže vývojáři budou chtít svou aplikaci v nabídce App Store, musí si zaplatit oficiální verzi jazyka.

Zdroj / Foto: The Verge

Stále ještě mladý a (snad i) krásný psavec píšící na svém blogu Krcmic.cz. Pracoval pro společnosti T-Mobile, SaveMax, Telefonica O2, Brunswick Estates, Accenture, euroAWK a Socialbakers. Založil portál Pravdu.cz. V současnosti vlastní tento web. A pracuje na tom, aby z Objevit.cz udělal další uznávaný a navštěvovaný portál.

Komentáře

Nahoru