Programátoři již mají své agenty jako hollywoodské hvězdy

Programátoři již mají své agenty jako hollywoodské hvězdy

Být dobrým kodérem v uznávané Silicon Valley, to znamená, že už patříte mezi elitu. Nejde jenom o prestiž, ale také o „hmotné statky“. Programátoři a vývojáři pracující v jednom z nejuznávanějších technologických center na světě jsou totiž také slušné přepláceni a hýčkání svými zaměstnavateli. Nezřídka se stává, že mají k dispozici i firemní automobil s vlastním šoférem, který je dopraví, kam se jim zlíbí.

Dostává se jim stejné a nebo mnohdy i větší pozornosti než skutečným filmovým hvězdám. A tak vás asi nepřekvapí, že i tyto programátorské hvězdy mají své agenty, kteří se úpěnlivě starají o jejich profesní kariéru. Jedním z těchto agentů je i Altay Guvench, bývalý (špičkový) programátor a jeden z prvních IT agentů vůbec.

Guvench kdysi založil se svými přáteli společnost 10X Management, která se nyní stará o více než 30 těchto vycházejících programátorských hvězdiček. V jejich „stáji“ jsou také esa pocházející ze samotného Googlu či Applu. A co vlastně dělá 10X Management pro své ovečky? Za pouhých 15 % z jejich platu se přidělený agent stará o jejich angažmá a vlastně celou jejich programátorskou kariéru. Vykonávají vlastně totožnou práci jakou vykonávají agenti u profi sportovců. Snaží se najít pro programátory to nejlepší uplatnění – ideálně tak, aby se při něm rozvíjel jak sám „klient“, tak aby zároveň uspokojil poptávku zaměstnavatele.

„Jeden z našich klientů, kterého jsme zastupovali, se velice zajímal o školství a vzdělávání. Chvíli to trvalo, ale po čase se nám podařilo najít zaměstnavatele, jehož web a vlastně celý byznys se zaměřoval na vyučování matematiky pro malé děti. Netrvalo dlouho a obě strany si nakonec plácly. Byl to obchod výhodný pro obě strany. On se něco naučí a získá špičkové reference. Ostatně jak by se jinak nějaký nováček z branže mohl dostat ke kódování aplikací pro samotný Google?

A firma získá odborníka na slovo vzatého, kterého navíc práce skutečně baví a dává jí všechno.“

Jak složité je stát se členem 10X Management?

Každý programátor-novic musí nejdříve předložit Altayi Guvenchovi svůj bezchybný kód. Jak sám Guvench tvrdí, chtějí mít pověst firmy, která má ve svém středu jen samá vývojářská esa:

„Chceme z firmy 10X Management vytvořit podobně uznávanou značku jakou je třeba Apple nebo Rolls Royce. Chceme dokáazat, že se na nás firmy mohou vždy naprosto spolehnout,“ přiznává Guvesh.

V dalším kole pak musí kandidát projít osobním pohovorem přímo s Guveshem či s jiným zaměstnacem firmy. Pokud uspěje, začnou pak „skauti“ firmy hledat pro programátora odpovídající práci. Ba co víc, pokud náhodou některý programátor zatouží potom postavit se na vlastní nohy a rozjet vlastní firmu, i v tomto ohledu mu jeho agent pomůže.

A jak na tyto agenty pohlíží firmy?

Sám Guvench přiznává, že na mnohé firmy působí zmínka o agentovi zastupujícího budoucího programátora firmy poněkud zvláštně, zejména v případě, kdy dané firmě volá poprvé. Ale postupem času si na to firmy zvykají.

Naši stálí „zaměstnavatelé“, kterým pravidelně přivádíme nové a nové experty, si tento postup, kdy vše vyjednáváme my agenti, naopak velice pochvalují. Šetříme jejich čas. Přijdeme za nimi již s hotovými požadavky nového zaměstnance (včetně výše jeho platu, známe jeho očekávání od dané pozice atd.). Známe dokonale jeho schopnosti i osobní vlastnosti. HR firem tak tyto aspekty nemusí vůbec řešit. Hlavně – eliminujeme riziko toho, že si firma přivede zvenku do fungujícího kolektivu naprosto nevhodného zaměstnance, který třeba celý její projekt dokonale potopí. My jim dodáme vždy kvalitu. A za to vše si bereme pouze našich 15 %.“

A co vy, co programujete. Už máte taky svého  agenta?

Zdroj: https://www.businessweek.com

Stále ještě mladý a (snad i) krásný psavec píšící na svém blogu Krcmic.cz. Pracoval pro společnosti T-Mobile, SaveMax, Telefonica O2, Brunswick Estates, Accenture, euroAWK a Socialbakers. Založil portál Pravdu.cz. V současnosti vlastní tento web. A pracuje na tom, aby z Objevit.cz udělal další uznávaný a navštěvovaný portál.

Komentáře

Nahoru