Programátor dal výpověď v Googlu a nyní vydělává dvakrát víc

V současné době je nedostatek kvalitních programátorů a vývojářů, a proto jsou společnosti jako Airbnb a Pfizer ochotné zaplatit za služby nezávislým programátorům neuvěřitelné částky. Sedmadvacetiletý James Knight se nedávno rozhodl udělat změnu ve své kariéře. Vzdal se dobře placené práce v Googlu a stal se freelancerem. Už žádné obědy zdarma, benefity či výhled z kanceláře v Manhattanu.  

James Knight se vzdal těchto výhod, protože jako nezávislý programátor si vydělá dvakrát tolik než v Googlu. Navíc, má mnohem větší svobodu. V březnu se vydal se svou manželkou na cestu do Španělska a napříč celou Evropou, přičemž po celou dobu cestování programoval dating aplikaci a další aplikaci pro tvorbu selfie fotek.

„Řídím svůj vlastní osud,“ řekl Knight.

james

James Knight, bývalý zaměstnanec Googlu

Velké společnosti a startupy jsou ochotné zaplatit nemalé částky nezávislým programátorům, přičemž hodinová sazba se pohybuje kolem 1 000 dolarů. Konkrétní částka záleží na zkušenostech daného programátora. Ačkoliv tyto společnosti najímají nejlepší lidi, stále častěji se obrací ne nezávislé vývojáře softwaru, aby získaly konkurenční výhodu. V některých případech může správný člověk představovat osud projektu, zda selže či bude úspěšný.

Potřeba programátorů roste jako houby po dešti. V roce 2007 způsobil iPhone výbuch s aplikacemi. Od té doby software zasahuje do nejrůznějších oblastí – chladničky, hodinky, oblečení atd. Poptávka po vývojářích softwaru vzroste o 17 % mezi lety 2014 a 2024. Odhaduje se, že v roce 2020 bude mít USA o 1 milion pracovních míst v IT více než v počítačových vědách.

TopTal je samozvaná freelancerská síť, která měla před pěti lety pouze 25 programátorů a zhruba stejný počet klientů. V současné době je zde tisíce programátorů a více než dva tisíce klientů včetně Airbnb, Pfizer a J.P. Morgan. V posledních třech letech se průměrný rozpočet na programátorské práce zdvojnásobil.

TopTal nabízí pouze kodéry z All-Stars týmu. Virtuální společnost obdrží během dvou měsíců 15 tisíc přihlášek a přijímá pouze 3 % zájemců. Výběrové řízení je poměrně náročné.

Helder Silva, softwarový inženýr z Portugalska, pracoval ve společnosti Deloitte a dalších společnostech. V minulosti se snažil dostat do hvězdného týmu TopTal, ale v prvních dvou zkouškách selhal. Příliš mnoho času strávil řešením jednoho problému. I když byl na správné cestě, nedostal se.

„Něco vám chybí a nedostanete se tam,“ řekl Silva.

Motto virtuální společnosti zní: „Génius na požádání“. Spoluzakladatel agentury Rishon Blumberg přirovnává své klienty k filmovým hvězdám.

„Poptávka po Tomu Cruisovi je velká,“ říká Rishon. „Ale nabídka je velmi malá.“

Devětatřicetiletý Martin Langhoff je typickým příkladem elitního kodéra na volné noze. Učil se programovat sám od devíti let. Poté se stal technologickým ředitelem neziskové organizace One Laptop Per Child, kde se mu podařilo sestavit softwarový a hardwarový tým, tým pro průmyslový design a tým pro výrobu a prototypy. Ale chtěl trávit více času se svým synem.

„Zavolají nás, když jde o kritický problém a společnost může ztratit spoustu peněz,“ řekl Martin Langhoff žijící nyní na Floridě. „Je to jakoby vás vzali do New Yorku do filharmonie. Každý hráč je zde na vysoké úrovni, a když je na řadě vaše sólo, jste nervózní.“

martin

Martin Langhoff žije na Floridě

Langhoff a jiní programátoři na volné noze tvrdí, že se vyhýbají byrokracii. Třicetiletý Anne Adams se stal programátorem na volné noze v roce 2013 prostřednictvím sítě TopTal. V současné době programuje software pro automobilové pojištění pro jednu velkou americkou pojišťovnu.

James Knight, bývalý zaměstnanec Googlu, ještě podotýká: „V Googlu by se vám pravděpodobně dařilo maskovat práci šest až devět měsíců. Jen byste tam chodili a tvářili se, že pracujete. Když se stanete freelancerem, musíte počítat s dávkou stresu, která v klasické práci chybí. I tak to miluji. Motivuje mě, že když neudělám to, co mám, nezaplatím účty.“

Zdroj / Foto: Bloomberg

Stále ještě mladý a (snad i) krásný psavec píšící na svém blogu Krcmic.cz. Pracoval pro společnosti T-Mobile, SaveMax, Telefonica O2, Brunswick Estates, Accenture, euroAWK a Socialbakers. Založil portál Pravdu.cz. V současnosti vlastní tento web. A pracuje na tom, aby z Objevit.cz udělal další uznávaný a navštěvovaný portál.

Komentáře

Nahoru