Dnes vyšlo 1 článků

Prodej starších iPhonů a iPadů zakázán – porušují patent Samsungu

Prodej starších iPhonů a iPadů zakázán – porušují patent Samsungu

Americká obchodní agentura v úterý oznámila, že byl vydán zákaz na prodej některých starších modelů iPhonu a iPadu od Applu, neboť je tím porušen patent Samsungu. Apple se tak potýká s nečekanou překážkou ve své vlastní válce proti „kopírkám“ všeho druhu.

Jestliže se toto prohlášení potvrdí, zjištění, že aspoň některá z ikonických a kultovních zařízení Applu duplikovala technologie jeho největšího soupeře,  bude pro společnost velmi trapné. Tím spíš, že se Apple vždy stavěl do pozice hvězdy Silicon Valley, která vždy přináší ty nejúžasnější inovace.

Opatření, vznesené americkou Mezinárodní obchodní komisí by omezilo prodeje starších zařízení Applu, fungujících na bezdrátové síti AT&T – tedy iPhone 4, iPhone 3GS a iPad 2 3G. Nejnovější zařízení Applu, iPhone 5 a iPad čtvrté generace, by opatřením neměla být zasažena. Pokud prezident Obama nevyhlásí veto, opatření začne platit do 60 dnů.

Spory o patenty jsou na denním pořádku

Apple a Samsung se spolu ohledně patentů soudí již dlouhá léta. Žaloby obvykle pocházejí ze strany Applu, který se neustále snaží dokazovat, že Samsung a další společnosti kopíruje specifika jeho zařízení, od zaoblených hran přístrojů až po způsob, jakým se zobrazuje seznam kontaktů. Paradoxně minulý rok Apple vyhrál žalobu na Samsung, kdy soud dokázal, že Samsung zkopíroval některé patentované prvky zařízení od Applu.

Pověst Applu padá jako kámen

Co se týče škod, které Applu novým nařízením vzniknou, jedná se spíše o škodu na pověsti než na ziscích. Starší modely iPhonu a iPadu se neprodávají tolik jako nejžhavější novinky. Špatné zprávy ovšem přicházejí v době, kdy akcie Applu poklesly a Apple získává pověst společnosti, která už ztratila svůj inovativní tah ve srovnání se Samsungem, Googlem a dalšími rivaly.

Zdroj: https://www.washingtonpost.com/business/technology/sales-of-older-iphones-ipads-banned-as-agency-says-apple-infringed-on-samsung-patent/2013/06/04/f9dd4a00-cd5e-11e2-9f1a-1a7cdee20287_story.html

Komentáře

 • Roman Zadřel

  Nezlobte se, ale váš článek je nepřesný a zavádějící. V úvodu píšete, že je vydán zákaz a v následujícím textu své tvrzení popíráte. Jedná se ale o rozhodnutí, které prozatím nevstoupilo v platnost.

  Dále: Apple duplikoval technologie svého největšího soupeře. Jedná se ale o patent, u kterého Samsung souhlasil, jej za příslušnou částku poskytne komukoliv dalšímu. A najednou se s Applem soudí o tento patent?

  Pro srovnání: http://jablickar.cz/apple-celi-moznemu-zakazu-dovozu-nekterych-starsich-zarizeni-do-spojenych-statu/. Zde píší, jak se věci mají.

  Žaloby obvykle pocházejí ze strany Applu, který se neustále snaží dokazovat, že Samsung a další společnosti kopíruje specifika jeho zařízení.

  Objeví-li se na trhu jakékoliv zařízení a s odstupem roku konkurence vyrobí prakticky identická zařízení, není to zvláštní? Pokud investujete do výzkumu a vývoje miliardy dolarů, je poměrně logické, že si své duševní vlastnictví a investice budete chránit.

  Další spekulace a dojmy nemá cenu komentovat.

Nahoru