Proč Windows tak často vyžaduje restartování?

Proč Windows tak často vyžaduje restartování?

Pokud je něco, na co si stěžuje snad každý uživatel Windows, je to častá nutnost restartování. Ať už je to po aktualizaci systému nebo jen při instalování, odinstalování, nebo aktualizaci softwaru. Windows vás často otravuje, že potřebuje restartovat.

Windows se obecně musí často restartovat, protože není schopen měnit své soubory, zatímco jsou používány. Soubory jsou zamčené a mohou být ovlivněny pouze v případě, že používány nejsou.

Co dělá restart?

Systém Windows nemůže aktualizovat ani odstranit soubory, které jsou v provozu. Když Windows Update stáhne nové aktualizace, nemůže použít soubory systému ihned. Soubory jsou používány a zajištěny proti jakýmkoliv změnám. Pokud chcete tyto aktualizace skutečně instalovat, Windows musí vypnout většinu operačního systému. Pak se může restartovat a při bootování nahrát aktualizované soubory.

Restart může být nutný i při aktualizaci nebo odinstalování některého softwaru. Například pokud používáte nějaký antivirus nebo ovladače hardwaru, které sahají hluboko do systému. Soubory takových programů jsou totiž načítány do paměti a chráněny proti změně. Když aktualizujete nebo odinstalujete soubory, které jsou používány, Windows může vyžadovat restartování.

Windows Update

Microsoft pro Windows často vydává různé aktualizace, které opravují drobné chyby. Většina z nich přitom přichází na tzv. „Patch Tuesday“ – tedy každé druhé úterý v měsíci. Tyto aktualizace obvykle mění systémové soubory, které nelze aktualizovat, když je Windows používán. A tak vyžaduje restart. Nicméně ne každá aktualizace Windows Update ho vyžaduje. Například taková aktualizace pro Microsoft Office se obejde i bez něj – tyto soubory mohou být uvolněny z paměti restartováním Office.

aktualizace

Jak Windows přesunuje a odstraňuje soubory při restartování

Windows nabízí API, které mohou vývojáři aplikací použít k přesunu, přejmenování nebo odstranění souboru, se kterým se právě pracuje. Aplikace požádá Windows o přejmenování nebo přesunutí souboru při dalším restartování počítače. Žádost je totiž zapsána do registru. Jakmile pak Windows nabootuje, zkontroluje registr a provede všechny operace, o které ho programy požádaly.

Se seznamem nevyřízených změn souborů lze samozřejmě i ručně manipulovat. Existují na to nástroje. Avšak pokud se pokusíte změnit něco, co je opravdu důležité, přijdou vážné problémy.

A co Linux a ostatní operační systémy?

Pokud jste někdy používali Linux nebo ještě jiný operační systém, zřejmě jste si všimli, že Windows chce restartovat mnohem častěji. Linux vás prostě nežádá o restart tak, jak to dělá Windows. A to ani po aktualizaci systému.

Ve Windows jsou soubory, které jsou zrovna používány, normálně zamčené a nemohou být změněny nebo odstraněny. Na Linuxu takové soubory změnit nebo odstranit jde. To znamená, že nebudete otravováni žádným restartem.

Změny se neprojeví nutně až po restartu. Pokud například nainstalujete aktualizaci systémové knihovny, soubory na disku se aktualizují okamžitě, ale všechny spuštěné procesy používající tuto knihovnu budou i nadále používat její starou verzi. Pokud aktualizujete program, jeho nová verze nebude použita, dokud jej nezavřete a neotevřete znovu. Pokud nainstalujete nové jádro Linuxu, nebudete používat nové jádro, dokud nerestartujete počítač. Existuje několik způsobů, jak přejít na nový kernel bez restartu, ale v běžných systémech Linux používány moc nejsou. Hodí se spíše pro serverová řešení, která vyžadují maximální provozuschopnost.

Jinými slovy restart je nutný jen u opravdu důležitých aktualizací. Jistě, pokud používáte Linux na serveru a je pro vás důležité mít ho pořád v pohotovosti, můžete obejít nutnost aktualizace restartováním jen určitých procesů. Ale pokud jste běžný uživatel desktopu, pravděpodobně prostě restartujete počítač.

ubuntu-linux-restart-after-updates

Dobrou zprávou je, že nutnost restartování se postupně snižuje. I Windows dnes zvládne zmodernizovat mnoho věcí bez restartu – například ovladače grafických karet. Moderní bezpečnostní prvky dělají Windows přece jen o něco bezpečnější, takže například Windows 8 již nabízí třídenní lhůtu pro restart po Windows Update.

Zdroj: howtogeek, obrázek: CNN

Komentáře

Nahoru