Proč sedmnáctiletá vítězka Nobelovy ceny nemá mobil ani Facebook

Sociální sítě jsou všude kolem nás, většina z nás je používá denně. Bez mobilu bychom snad ani nevyšli z domu. Přesto ale existují lidé, kteří to mají jinak. A když je to zrovna vítězka Nobelovy ceny, asi na tom něco bude, ne? Nebo že by to bylo právě naopak – je to taková intelektuálka, že ani nerozumí současnému sociálnímu životu?

Sedmnáctiletá Malala Yousafzai je na svůj věk nezvykle moudrá. Nevyužívá sociální sítě a nemá ani mobilní telefon, aby se mohla soustředit na vzdělávání. A nemyslí si ani to, že selfies jsou skvělé fotky.

V nedávném rozhovoru pro New York Times mladá vítězka Nobelovy ceny za mír vysvětlila, proč není na Twitteru nebo Facebooku. Pro komunikaci s přáteli využívá jen Skype.

malala

Malala Yousafzai – vítězka Nobelovy ceny za mír a aktivistka v oblasti školství

Až dostuduje, třeba si profil na Facebooku založí

„Nejsem na Twitteru ani Facebooku, protože se chci zaměřovat na své vzdělávání,“ říká Yousafzsai. „Také nemám mobil. Je mi 17. Určitě je dobré mít možnost komunikace, ale myslím, že bych se měla soustředit opravdu jen na své studium, a kdybych začala používat sociální sítě, neměla bych tolik času.“

Samozřejmě silně nesouhlasí s tím, jak moc lidé v dnešní době sociální sítě využívají. Hnusí se jí lidé, kteří na sociální sítě nahrávají fotky jen proto, aby získali lajky. Místo toho věří, že by sociální sítě měly být používány k vytvoření povědomí o důležitých otázkách, jako byla kampaň Bring Back Our Girls, která se na Twitteru rozšířila poté, co byly uneseny ženy v Nigérii.

Nezavrhuje sociální sítě

„Myslím, že používání sociálních sítí je důležité. Ale pouze pro dobrý účel. Například je dobré vyfotit selfie a říct pomocí něj, co se děje, a je také důležité, abychom zdůrazňovali problémy, se kterými se potýkají lidé na celém světě,“ dodává.

Tak co myslíte? Chytří lidé nepoužívají sociální sítě?

Tým redaktorů magazínu Objevit.cz se skládá z poměrně mladých lidí, kteří psaní článků a pohybování se ve světě IT pokládají za svůj koníček, věnují se mu a tudíž mu i rozumí.

Komentáře

Nahoru