Proč se nevyplatí podnikat na živnostenský list

Proč se nevyplatí podnikat na živnostenský list

Podnikání na živnostenský list patří mezi nejběžnější formy podnikání v ČR i v jiných rozvinutých krajinách. Mezi začínajícími podnikately mnohdy převládá přesvědčení, že je to nejjednodušší a nejvýhodnější způsob provozu vlastního byznysu. Není to ale celkem pravda. Oproti takové s.r.o. máte jako OSVČ mnoho nevýhod.

1. Jako živnostník máte právní status fyzické osoby

Postavení fyzické osoby vám při jednání s bankami nebo v otázkách financí přináší zcela zásadní nevýhody. Jako podnikatel-živnostník máte jenom omezený přístup k cizím finančním zdrojům, a tak povětšině dotujete své podnikání z vlastní kapsy. Jako začínající podnikatel-živnostník totiž z banky podnikatelský úvěr tak lehce nedostanete. Důvod? Vaše podnikání je v začátcích a prozatím nemůžete prokázat nějaké obraty nebo dostatečnou solventnost. Budete si tak muset vzít klasický spotřebitelský úvěr, požádat o finanční injekci někoho z rodiny nebo zkusit štěstí u nebankovní společnosti. Naproti tomu jako obchodní společnost máte postavení právnické osoby a taky lepší přístup k cizím zdrojům – můžete využít vklady do základního jmění společnosti, rizikový kapitál, akvizice majetku, fúze, tiché společenství apod.

2. Jako živnostník ručíte celým svým majetkem

S postavením fyzické osoby souvisí i další veliká nevýhoda živnosti. Za své podnikání ručíte celým svým (i soukromým) majetkem. V případě obchodních společností jako a.s. a s.r.o. je ručení jenom omezené, a to do výšky vašeho majetkového podílu v společnosti.

3. Jako živnostník jste sám sobě zaměstnancem, zaměstnavatelem i účetní

Všichni, kdo mají zkušenost s podáváním daňového přiznání, vám řeknou, že je to na psychiatrii. Většina si na to po jedné takové zkušenosti příští rok najme účetní. Jako živnostník ale takové stresy zažíváte každý měsíc. Osoby samostatně výdělečně činné odvádějí pojistné na důchodové pojištění a pojistné na nemocenské pojištění na účet příslušné okresní správy sociálního zabezpečení. Plus daňové přiznání v březnu. Jistě, můžete si na to najmout účetní, ta ale taky něco stojí. Nemocenská je v případě práce na ŽL taky dost malá, a mnoho živnostníků tvrdí, že si prostě nemohou dovolit být nemocní.

4. Založení živnosti vás prakticky vyjde dráž než s.r.o.

Na založení živnosti sice nepotřebujete žádný velký počáteční kapitál, platíte ale jednorázový poplatek 1000 Kč za živnostenský list. Naproti tomu na založení s.r.o. je potřebný od roku 2014 základní kapitál ve výšce minimálně 1 Kč. Prakticky je tedy založení živnosti tisícinásobně dražší.

Shrňme si to tedy: jako živnostník ručíte celým svým majetkem, v bance vám jen stěží dají výhodný podnikatelský úvěr, financujete se převážně z vlastní kapsy, a administrativa, kterou musíte zvládat, není vůbec jednoduchá a přehledná. Naproti tomu založení s.r.o. vám poskytne výhodný status právnické osoby, ručíte jenom omezeně, máte otevřenou cestu k rozmanitým úvěrům a možnostem financování a jako základní kapitál vám stačí 1 Kč.

Složité administrativy ohledně založení společnosti s ručením omezeným se vůbec nemusíte bát. V Simply Office za vás všechnu administrativu vybaví zkušení profesionálové. Vy pak vše jenom podepíšete a ready-made s.r.o. je vaše. Proč se trápit jako živnostník, když můžete mít svou společnost s ručením omezeným snadno a rychle?

Fotka: Flickr – Fernando Stankuns

Tým redaktorů magazínu Objevit.cz se skládá z poměrně mladých lidí, kteří psaní článků a pohybování se ve světě IT pokládají za svůj koníček, věnují se mu a tudíž mu i rozumí.

Komentáře

Nahoru