Proč raději JavaScript na serveru než PHP?

Proč raději JavaScript na serveru než PHP?

Nahrazení PHP pomocí JavaScriptu. Existují nějaké dobré důvody, proč to udělat?

Stejný jazyk serveru a klienta

Není to jen otázkou jednoduchosti a snadnosti učení. Umožňuje vybírat si zpracování na straně klienta nebo serveru. K dispozici jsou přesně stejné funkce se stejnými knihovnami. Můžeme se rozhodnout umístit kód na stranu klienta a zmírnit zatížení serveru. Nebo můžeme naopak přenést kód na server, abychom snížili dobu načítání tím, že se klientovi odešle pouze výsledek.

Rychlost

JavaScript a PHP jsou dynamické a interpretované jazyky. Ale ten první je rychlejší a to je důležité. Nikdo nechce čekat na pomalé načítání stránky. Studie ukazuje, že Node.js může být padesátkrát rychlejší než PHP.

Neomezené knihovny

Počet knihoven, které mohou být zahrnuty v rámci projektu, je výhodou. Mohou být napsány v libovolném jazyce a spojeny s JS. PHP také umožňuje připojit knihovny napsané v jazyce C, ale musíme překompilovat interpret s příslušnými možnostmi. To je zjevně méně výhodné pro vývoj a nepřijatelné pro distribuci.

Dynamické webové aplikace

Ano, PHP je pravděpodobně vhodnější pro redakční systém. Ale dynamika není jen o tom, že se na web přidávají nové články. Dynamika je o tom, že se věci na webu hýbou, chovají se podle chování uživatele. A v tom je JS nepřekonatelný. PHP je vám v takovém případě k ničemu.

Offline a mobilní

WordPress nebo Joomla stránky v PHP nikdy nepracují v režimu offline. Teoreticky můžete spustit PHP program na straně klienta (například s využitím Java appletů), ale předpokládá se, že je k dispozici PHP interpret. Toto omezení pro JS neexistuje, je dostupný na všech počítačích v prohlížeči. Režim offline je obzvláště vítán na mobilních zařízeních.

Zdroj: scriptol.com

Tým redaktorů magazínu Objevit.cz se skládá z poměrně mladých lidí, kteří psaní článků a pohybování se ve světě IT pokládají za svůj koníček, věnují se mu a tudíž mu i rozumí.

Komentáře

  • Adam Porybný

    To je jako míchat jabka s hruškama. Vůbec, fráze „nahradit PHP javascriptem“ je nesmyslná. JS je primárně určen ke stylizaci a dynamičnost klientské části, tzn. že nikdy přímo nepracuje s fyzickými daty, (kromě html5 filesystem). To, co dělá JS tak mocné, je napojení na DOM, bez toho je v podstatě k ničemu. Vždy to musí probíhat stylem, že uživatel udělá nějakou interakci se stránkou, kterou zpracuje buď samotné jádro (obyč formuláře), nebo tomu pomůže JS (ajax etc.) a následně se pošlou informace o téhle interakci na server, který musí požadavek zpracovat a je jedno, jestli se použije pomalé PHP, rychlejší JSP, ASP, nebo rovnou CGI C++.

    Jediná možnost, kdy by klientské JS mohlo pomoct serveru, je templatování přímo v JS. Pomocí ajaxu se udělá jen jednoduchý request, kdy server side nemusí skládat pokaždé HTML, ale pošle jen čisté data, které se „složí“ až u klienta. Problém je kompatibilita, především se zařízeními pro lidi s omezeným přístupem, starší platformy (nutnost dolaďovat pro staré IE8, které se stále hojně používají, především ve firmách) atd. Takže zatím není příliš chytré se do takových věcí vrhat, pokud nechcete mít opravdu unikátní web..

Nahoru