Proč raději JavaScript na serveru než PHP?

Proč raději JavaScript na serveru než PHP?

Nahrazení PHP pomocí JavaScriptu. Existují nějaké dobré důvody, proč to udělat?

Stejný jazyk serveru a klienta

Není to jen otázkou jednoduchosti a snadnosti učení. Umožňuje vybírat si zpracování na straně klienta nebo serveru. K dispozici jsou přesně stejné funkce se stejnými knihovnami. Můžeme se rozhodnout umístit kód na stranu klienta a zmírnit zatížení serveru. Nebo můžeme naopak přenést kód na server, abychom snížili dobu načítání tím, že se klientovi odešle pouze výsledek.

Rychlost

JavaScript a PHP jsou dynamické a interpretované jazyky. Ale ten první je rychlejší a to je důležité. Nikdo nechce čekat na pomalé načítání stránky. Studie ukazuje, že Node.js může být padesátkrát rychlejší než PHP.

Neomezené knihovny

Počet knihoven, které mohou být zahrnuty v rámci projektu, je výhodou. Mohou být napsány v libovolném jazyce a spojeny s JS. PHP také umožňuje připojit knihovny napsané v jazyce C, ale musíme překompilovat interpret s příslušnými možnostmi. To je zjevně méně výhodné pro vývoj a nepřijatelné pro distribuci.

Dynamické webové aplikace

Ano, PHP je pravděpodobně vhodnější pro redakční systém. Ale dynamika není jen o tom, že se na web přidávají nové články. Dynamika je o tom, že se věci na webu hýbou, chovají se podle chování uživatele. A v tom je JS nepřekonatelný. PHP je vám v takovém případě k ničemu.

Offline a mobilní

WordPress nebo Joomla stránky v PHP nikdy nepracují v režimu offline. Teoreticky můžete spustit PHP program na straně klienta (například s využitím Java appletů), ale předpokládá se, že je k dispozici PHP interpret. Toto omezení pro JS neexistuje, je dostupný na všech počítačích v prohlížeči. Režim offline je obzvláště vítán na mobilních zařízeních.

Zdroj: scriptol.com

Tým redaktorů magazínu Objevit.cz se skládá z poměrně mladých lidí, kteří psaní článků a pohybování se ve světě IT pokládají za svůj koníček, věnují se mu a tudíž mu i rozumí.

Komentáře

Nahoru