Proč pravidelně testovat vodu v Praze?

Nebezpečné patogenní bakterie, nadměrné množství chemických prvků i fekálie. Ve vodě mohou být různé látky. Některé přímo zdraví škodlivé, ostatní minimálně problematické. A to hned z několika důvodů. Například tvrdá voda vytváří vodní kámen, který škodí většině spotřebičů. Pouze 1/3 domácností nemá problém s tvrdou vodou. Veškeré nedostatky dokáže odhalit certifikovaný test vody. Většina specializovaných pracovišť navíc navrhne adekvátní řešení konkrétní situace.

Rozbory vody Praha – snadné řešení pro každou situaci

Provádět pravidelné rozbory vody se vyplatí. Pouze tak budete mít jistotu, že voda je bezproblémová, případně aspoň zdraví neškodná. A pokud se ve výsledcích akreditovaného rozboru ukáže nějaký nedostatek, budete moci pracovat na jeho odstranění. V některých situacích jsou navíc rozbory vody povinné ze zákona. Například rozbor vody pro kolaudaci, povinné rozbory vody v bazénech a dalších provozovnách, které jsou předmětem podnikatelské činnosti. Ať už se jedná o bytové domy, ubytovny welness centra a jiná zařízení. Právě pomocí akreditovaných rozborů vody lze úřadům pravidelně dokládat kvalitu vody dle platných zákonů.

Rozbory vody využijí soukromé osoby i firmy. Každá situace si však žádá konkrétní typ rozboru vody. K účelu kolaudace se hodí takzvaný krácený rozbor vody, který splňuje nařízení dle vyhlášky 252/2004 Sb. Pro ověření nového, nebo doposud neznámého, zdroje vody se vyplatí využít rozšířený rozbor vody s těžkými kovy. Základní orientační rozbor se hodí pro pravidelné kontroly jakosti vodního zdroje. Díky němu zjistíte, jak se (ne)mění kvalita vody v průběhu delšího časového období. Úplný rozbor vody využijí ti, kteří mají povinnost komunikovat s hygienickými stanicemi a dalšími orgány ochrany veřejného zdraví. Existují i rozbory odpadních vod a mnoho dalších speciálních testů kvality vody připravených na míru.

Jak udělat rozbor vody?

Provést odběr vody je velice snadné, zvládne to každý aspoň trochu šikovný člověk. Stačí si vyzvednout na příslušné pobočce speciální vzorkovnici k rozboru vody a následně provést odběr vody podle podrobného návodu. Není to nic složitého. Pokud si přesto na odběr vody nevěříte, lze si domluvit se specializovanou firmou, aby odběr provedli proškolení zaměstnanci.

Akreditované laboratoře nabízí klientům po celé Praze komplexní služby. Proškolení pracovníci provedou odběr vody, v laboratořích dojde k analýze vzorku, všechny údaje jsou následně zpracovány do přehledného výstupu. Součástí služby je i vysvětlení jednotlivých ukazatelů a poukázání na potenciální rizika. Pokud test vody poukáže na nějaké nedostatky, pracovníci laboratoře navrhnou adekvátní řešení problému. A to tak, aby došlo k nápravě, ale zároveň to nezruinovalo klientovu peněženku. Vše lze řešit individuálně, stačí kontaktovat nejbližší pobočku akreditované laboratoře a společně si vyjasnit konkrétní situaci.

Komentáře

Nahoru