Proč nepotřebujete instalovat firewall třetích stran

Proč nepotřebujete instalovat firewall třetích stran

Firewall je důležitou součástí bezpečnosti. Proto se vždycky najde někdo, kdo se vám snaží prodat další. Nicméně již od Windows XP SP2 přichází Microsoft s vlastním firewallem, který je více než dobrý. Jak to tedy vlastně je?

Proč potřebujete firewall?

Primární funkcí firewallu je blokovat nevyžádaná příchozí spojení. A blokuje je inteligentně. Například pokud je váš notebook připojený přes domácí síť, umožňuje přístup k sítím pro sdílení souborů a dalším službám, ale pokud jste připojeni přes veřejnou wifi síť v kavárně, přístup neumožní.

Brána firewall pomáhá blokovat připojení k potenciálně zranitelným službám a řídí přístup k síťovým službám – zejména ke sdílení souborů, ale i k dalším typům služeb – které by měly být přístupné pouze na důvěryhodných sítích.

Před tím, než přišel Windows XP Service Pack 2, kdy byla brána firewall inovována a ve výchozím nastavení povolena, to bylo se systémy Windows dost špatné. Nakazily se něčím škodlivým v průměru po čtyřech minutách, kdy byly připojeny k internetu. Téměř ke každému počítači se totiž pokusili proniknout červi jako například Blaster. A protože nebyl firewall, pustil Windows červa dovnitř.

Firewall by vás proti tomu měl ochránit, i když je Windows zranitelný. I kdyby byl váš systém náchylný k takovým červům, bude velmi obtížné počítač infikovat, protože brána firewall ho zablokuje.

brana-firewall

Proč si vystačíte s bránou systému Windows?

Firewall ve Windows dělá přesně tu stejnou práci jako jakýkoliv firewall třetích stran. Akorát software třetích stran vás častěji otravuje různými upozorněními a neustále vás o něco žádá, zatímco firewall systému Windows dělá svoji práci dobře v pozadí.

Ve výchozím nastavení je brána povolena a měla by být povolena stále, pokud ji nezakážete ručně nebo nenainstalujete firewall třetí strany. Můžete ji najít v Ovládacích panelech pod Systémem a zabezpečením.

Pokud chce nějaký program přijímat příchozí připojení, musí si pro něj brána firewall vytvořit pravidlo sama nebo vyhodit vyskakovací okno, ve kterém vás o povolení požádá.

image174

Co kdybyste chtěli firewall třetí strany?

Ve výchozím nastavení dělá brána systému Windows jen to, co je opravdu důležité: blokuje příchozí spojení. Má i některé pokročilejší funkce, které jsou ovšem náročnější na používání, a proto jsou skryté.

Například většina firewallů od třetích stran umožňuje snadno určit, které aplikace z vašeho počítače se mohou připojit k internetu. Když se aplikace bude chtít připojit poprvé, vyskočí vám okno, které vás bude žádat o povolení. To vám umožní dokonale určovat, které aplikace budou moci přistupovat k internetu a které budou mít připojení blokované.

Pokročilým uživatelům se tato funkce jistě může líbit, ale pro průměrného uživatele asi není ničím úžasným. Neustále vás otravují vyskakující okna. Musíte identifikovat aplikace, kterým byste měli nebo neměli povolit připojení. Momentálně si to zřejmě nedokážete představit, ale opravdu je to tak hrozné. Jestli nevěříte, zkuste si to.

Pokud chcete mít všechno pod kontrolou, nic jiného než firewall třetí strany vám zřejmě nezbyde. Budete mít pak i přístup k různým statistikám a dalším informacím o bráně. Pro většinu uživatelů jsou však firewally třetích stran zbytečnou složitostí.

comodo-firewall-on-windows-8

Jaké jsou pokročilé funkce brány systému Windows?

Firewall systému Windows má ve skutečnosti více funkcí, než by se dalo očekávat, i když jeho rozhraní není příliš přívětivé:

  • Brána systému Windows vám nabízí možnost vytvořit si pokročilá pravidla. Můžete vytvořit pravidla, která blokují některým programům připojení k internetu, nebo povolit programu pouze komunikaci se specifickými adresami.
  • Můžete použít software třetí strany, který rozšíří Windows firewall, a ten se vás pak pokaždé bude ptát o svolení, když se bude chtít nějaký nový program připojit k internetu.
brana-firewall-pokrocile-zabezpeceni

K pokročilému nastavení brány firewall se dostanete přes Ovládací panely, Systém a zabezpečení, Brána Windows Firewall a Upřesnit nastavení.

Firewall třetí strany je silným uživatelským nástrojem, ale není nezbytnou součástí bezpečnostního softwaru. Firewall integrovaný ve Windows je bezpečný a důvěryhodný. Takže zatímco se lidé klidně oprávněně mohou dohadovat o rychlosti a bezpečnosti antivirového programu Microsoft Security Essentials/Windows Defender, Windows firewall dělá svou práci stejně dobře jako ostatní firewally třetích stran.

Zdroj: howtogeek.com

Tým redaktorů magazínu Objevit.cz se skládá z poměrně mladých lidí, kteří psaní článků a pohybování se ve světě IT pokládají za svůj koníček, věnují se mu a tudíž mu i rozumí.

Komentáře

Nahoru