Proč musím utrácet za přezutí pneumatik auta na zimu ?

Proč musím utrácet za přezutí pneumatik auta na zimu ?

Důvod je hlavně pro vaší bezpečnost. nechcete snad skončit v nemocnici na traumatologii a jíst trubičkou,  ruce a nohy na kladkách, hrudník v krunýři, na hlavě přilbu jak fotbalista Čech.

Rozdíl mezi zimní a letní pneumatikou

Zimní pneumatiky mají hlubší dezén (minimálně 4 mm pro osobní auta do 3,5 tuny) a jeho tvar je upraven pro lepší „vyhazování“ sněhu. Další rozdíl je že zimka je vyrobena z měkčí gumy, která lépe přilne k namrzlé, mokré vozovce a dle technických specifikací výrobce pneumatiky a vozidla nemusí být nahuštěna na úrovni tlaku v  letní pneumatice

Kdy musím mít na autě zimní pneumatiky ?

 • Současná legislativa nařizuje zimní pneumatiky od 1. listopadu do 30. dubna
 • Pokud lze očekávat sníh a led na vozovce
 • nařizuje-li to dopravní značka „Zimní výbava“

Přezouvat doma v garáži nebo v pneuservisu ?

Na uvolnění několika šroubů stačí klíč a hever, jenže v pneuservisu vám zkontrolují geometrii podvozku, vyváží pneumatiku i když by to amatérsky a s trochou důvtipu a „šikovných českých ručiček“ šlo i v garáži i když v omezeném rozsahu a větší časovou náročností, tak se rozhodněte dle plnosti vaší peněženky, ale připomenu, že by bylo dobré dát auto i do servisu na zkontrolování technického stavu, zda auto následující zimní sezónu vydrží ve zdraví. Přece jen solené silnice, nízká teplota není balzám pro stroje.

29 let, invalidní důchodce pro invaliditu 3. stupně, vyučen v oboru Elektrikářem - silnoproud a maturita v oboru Strojírenství. Tak trochu plaváček českého internetu. Přezdívka: Koleso, Plaváček, Michal, Mistr Vodoznak Zájmy: strojírenství, elektrotechnika, plavání žen, venčení pejska Danečka II., tvorba vodoznaků a nakupování Pribináčků. Budoucí potravinový inspektor. Fanoušek stativu a měkké stírací pryže neboli gumy. Žije v Rakovníku a na Živě.cz. Vyskytuje se a píše na Objevit.cz, kde píše jen a pouze v CZ jazyce, i když s pravopisnými a gramatickými chybami, protože je dyslektik! Píše pro Objevit.cz dobrovolně a zcela zdarma bez nároku na jakýkoliv honorář! a děkuje šéfredaktorovi za cennou životní zkušenost a možnost vyzkoušení si práce redaktora internetového e-magazinne (E-zinu). Michal Kolesa - oficiální osobní webová stránka (odkaz na homepage Michal kolesa) ; otevře se v nové záložce/okně

Komentáře

 • Tomáš Jedno

  Zapomenul jsi zmínit, že český paskvil zákonu nařizuje mít v autě obuté pneumatiky, ale už pozapomíná na fakt, že nemusí být namontované. Prakticky stačí mít pneumatiky s plechovými disky v kufru a máš vyhraný každý soudní spor, i když s letňákama zaviníš nehodu.

  • Jirka Chomat

   Na to jste přišel jak? Když pominu absurditu toho, že budete jezdit v zimě na letních pneumatikách, zatímco máte zimní schované a obuté v kufru auta, tak stejně zákon (361/2000 Sb.) ukládá v § 40a povinnost užití zimních pneumatik na všech kolech. Nevím, jestli považujete za kolo i to, co máte v kufru, ale i tak bysme myslím došli spíše k absurdnímu závěru, že byste musel mít zimní pneu na všech 8 kolech, tudíž i na těch, co máte v kufru. :D Samozřejmě to tak nefunguje a nikdy žádný spor nevyhrajete. Doporučuji přečíst http://www.povinnezimnipneumatiky.cz

   • Jedno Tomáš

    Drahý Jirko, nemůžu ti odpovědět. Bohužel mám na tomhle webu nějakou restrikci a zase nemůžu vkládat komentáře… Následující řádky si tedy domysli:

    On je zákon stejně tak absurdní, jako můj komentář, přiznávám. Nejste jeho autorem? :D
    Představmežsi absurditu extrémně teplé zimy, kdy nenapadne ani milimetr sněhu a průměrná teplota je 5°C. Jak asi budou vypadat pneumatiky po takové zimě? Hurá, jedeme koupit nové. Není někde nějaký link, kde se dají koupit?

    Zákon je paskvilem už v tom, že máš povinnost mít zimní pneumatiky obuté ve chvíli, kdy je souvislá pokrývka sněhu.

    - zákon nedefinuje, co je souvislá pokrývka sněhu/ledu
    - zákon nedefinuje, co má udělat auto na letních gumách ve chvíli, kdy začně hustě sněžit.
    - zákon nedefinuje, jestli má být nazutá (tedy použitá) pneumatika v kufru, nebo na zadní sedačce, nebo má být pneumatika namontovaná na autě.

    - Zákon definuje, že zimní pleumatika musí být nazutá, tedy se musí nacházet na plechovém disku.

    Doporučuji přečíst zákon, než stránku „co říká zákon“. Ono to může být dosti zavádějící, tím spíše, pokud odkazuješ na komerční stránku.

    Takže až hnídopich ve vzteku rozlomí klávesnici o stůl, možná ho i napadne, že ve vládě už dnes sedí spousta Kolesů

   • Dobrý den,
    ban máte kvůlu tomu, že neustále používáte ve svých příspěvcích vulgární výrazy, zadáváte email, který je již registrovaný na jiné osoby (tedy vám nepatří).

    Až tohle přestanete dělat, nebudete mít na našem webu ban.

   • Jemito Jedno

    Krčmíku, símtě… Se s tím smiř. Mě je jako jasný, že snášet kritiku je špatný. Věř mi, chápu to. Když si někdo otevře hubu a napíše ti do obličeje například to, že Michala zneužíváš ve vlastní prospěch a snížila by se návštěvnost webu, pak je skutečně to nejsnazší od problému utéct, zabanovat, smazat. Jen mi sím tě vysvětli, jak ti mám dokázat, že jsem se změnil, když tu tento komentář nemůžu vložit?

    Abych byl naprosto upřímný, jediný důvod proč lezu na tendle „super“ web je Kolesa. A protože jsou komentáře především u Michala, nedělám si iluze o úspěšnosti jiných autorů.

    PS: Jak můžu používat cizí mailovou adresu, když adresy, které zadávám jsou fiktivní, tedy neexistují? :-O Ty jsi mi zase snídal vtipnou kaši ty kujóne!

    PS2: Se mi nějak špatně načítají stránky. Nemáte třeba občas problémy s trafficem?

   • Asi neumite cist mezi radky. Pokud vim, zadnou kritiku jsem ve sve reakci nezminoval.

    Ti neuspesni autori napsali clanek, ktery byl tak uspesny, ze to proste zahltilo server.

    S trafficem tedy problem nemame.

    Mne dokazovat nemusite, ze jste se zmenil. Nevim, proc by me jako provozovatele tohoto webu melo neco takoveho zajimat.

    Kdyz zadate fiktivni adresu – nepatri vam – takovi lide zde vetsinou nechodi diskutovat, ale pouze ventilovat sve frustrace – vetsinou vulgarne – coz je vas pripad.

    Jsem rad, ze jste si na webu nasel sekci, ktera vas bavi. Michalovi vasi pochvalu vyridim.

   • Haters gonna hate

    Ten úspěšný článek co napsali autoři je ten převzatý a doplněný článek o žirafách? Mám pravdu? Páni, všechna čest :D – jen houšť a větší kapky. Pevně doufám, že se pletu. Bylo by to ubohé.

    Zeptal jsem se hloupě. Sorry! Jak mám dokázat, že něco nedělám, když to dělat nemůžu?

    Michalovi to vyřizovat nemusí, nevidím důvod, proč bys měl můj „vulgární“ komentář mazat.. třeba si dá 2+2 dohromady.

    Smím se zeptat, komu patří něco, co neexistuje? Já abych třeba neukradnul ničí identitu, když už si sem chodím léčit ty svoje zmíněné frustrace. To bych opravdu nerad. No. Tak dostanu blok i na tuhle ip, a zapnu si další. Co teď s tím?

   • Jirka Chomat

    OK, pro dobro ostatních účastníků silničního provozu to zkusím ještě jednou. Pokud jste zákon četl tak víte, že pokud nenapadne sníh nebo nemrzne, tak nemusíte vůbec zimní pneumatiky mít.

    Citace zákona: „lze užít motorové vozidlo kategorie M nebo N2) k jízdě v provozu na pozemních komunikacích pouze za podmínky použití zimních pneumatik18a), a to u motorových vozidel s maximální přípustnou hmotností nepřevyšující 3 500 kg na všech kolech a u motorových vozidel s maximální přípustnou hmotností převyšující 3 500 kg na všech kolech hnacích náprav s trvalým přenosem hnací síly.“

    OK, dobře, zákon nedefinuje, co znamená kolo, jenže taktéž zákon nedefinuje, co je žena a všichni to tak nějak tušíme, ne?

    Pokud tedy připustíme vaši interpretační rovinu, tak jsou dvě možnosti:
    a) Je třeba mít zimní pneumatiky na všech 4 kolech, které jsou namontovány na voze
    b) Je třeba mít zimní pneumatiky na všech (8?) kolech, které jsou namontovány na voze i skladovány v zavazadlovém prostoru.

    Žádná jiná interpetace z logického hlediska není a i ta druhá, vaše, je dost absurdní.

    Zákon o žádném nazouvání nemluví, protože jinak by chytráci jako jste vy je nazouvali nejspíš na nohy. Jasně, je těžko posouditelné, kdy se jedná o souvislou pokrývku sněhu, jenže to už je na dokazování ve správním řízení a v zákoně by se to definovalo jen velmi obtížně.

    Ze zákona nepřímo vyplývá, že auto na letních gumách při hustém sněžení nesmí pokračovat v jízdě, protože je nezpůsobilé k provozu.

    Nečekám, že to pochopíte, jen jsem to chtěl uvést na pravou míru.

   • Jemito Jedno

    Tedy znovu, protože eskalujeme absurdity do nového levelu. Já Váš záměr a myšlenku chápu. Mirků Důšínů, kteří budou bránit zákon (i kdyby byl sebeblběji napsaný) je dneska proklatě málo. Všechna čest. Chápu i čeho se snažíte docílit, a souhlasím s Vámi, nicméně kdo chce, může si zákon přeložit po svém. A jde to například i u Vašeho komentu. Šlo by jej tedy pochopit tak, že během zimního období je nezákonné převážet obuté letní pneumatiky v kufru :)

    Inu kdo chce psa bít, hůl si vždycky najde.

   • MoguL

    Jsi pitomec :)
    obhajoba a výklad zákona je dost rozdílná věc a další blitky co tu hážeš …

Nahoru