Dnes vyšlo 1 článků

Proč každý miluje vědu a Elisu Andrew

Proč každý miluje vědu a Elisu Andrew

Elise Andrew. Toto jméno vám pravděpodobně nic neříká. Určitě již ale někteří z vás slyšeli o facebookové stránce I fucking love science, která má nyní téměř 7 milionů lajků. Tímto se tato FB stránka řadí mezi nejúspěšnější projekty popularizující vědu.

S 6,8 miliony sledujících, Andrew má vliv na komunity okolo vědy a jejich fanoušků. Nicméně samotná 24letá Andrew není vědkyní. Sama je spíše takovou fanynkou. Sama dokonce prohlásila:

Doopravdy nechápu, proč se o mě lidé tak zajímají. Jsem pouze správce stránky. Jenom ukazuji lidem věcí, které jsou podle mě úžasné.

Tato facebooková stránka, která byla založena v březnu 2012, obsahuje vše, co se týká vědy, ať už jde o nové vesmírné objevy, obrovské stonožky nebo periodickou tabulku prvků.

Zajímavost o orangutanech

Nové důkazy ukazjí, že orangutani dopředu plánují svoje trasy a sdílí je společně ostatními před odchodem.

Ve skutečnosti tato stránku ze začátku sloužila pouze jako místo pro ukládaní zajímavých odkazů. Nicméně během jednoho dne získala více než tisíc lajků, což vůbec neočekávala.

Od té doby stránka pravidelně roste – nyní zde denně přibude 10 až 15 tisíc nových sledujících, což je rozhodně velké číslo.

Myš - přeprogramování buňěk

Vědci úspěšně přeprogramovali buňky v žijící myši.

Věda pro dospělé

Andrew, která pochází ze Suffolku v Anglii. Na univerzitě získala bakalařský titul v biologii. V tradičním vědeckém světe je ale třeba mít minimálně Ph.D, aby váš názor měl nějakou váhu.

Nicméně lidé jako Andrew se tuto myšlenku snaží změnit. Vzniká totiž nový typ vlivných lidí – těch, kteří vědecké poznatky předávají lidem. Andrew totiž nemá času studovat vše, co ji baví:

Jsem všestranný člověk. Miluji všechno. Kdybych měla možnost, tak bych vystudovala 10 různých oborů, a pravděpodobně stejně akademických titulů, a to prostě nejde.

Nedá se ale říci, že by se jednalo o nerozhodnost. Mluví totiž k velkému publiku dospělých, kteří vědu nikdy nestudovali. V dnešní době se snažíme přivést k vědě hlavně mladé generace, což je úžasné.

Matematický příklad

Kromě zajímavostí ze světa vědy se zde objevují i vtipné obrázky

Zapomínáme ale na dospělé, kteří vědu chtějí „dohnat.“ Andrew právě přitáhla pozornost těchto dospělých. Dělá totiž vědu stravitelnou – a co víc, dělá jí dokonce zábavnou.

Pro „obyčejné“ dospělé je tato FB stránka jednoduše přitažlivá. To ale platí i pro profesionály. Andrew je často pozvaná do muzeí, na vědecké festivaly a univerzity po celém světě.

Tento rok v dubnu se dokonce objevila i na českém 48. ročníku festivalu populárně-vědeckého filmu Academia film Olomouc.

Elise Andrew - šířitel vědy mezi lidi

Takto vypadá Elise Andrew – autorka FB stránek I fucking love science

„F“ slovíčko v názvu

Samotná Andrew si není jistá, kdyby se mohla vrátit v čase, jestli by znovo použila slovíčko „fucking“ v názvu. I když určitě i toto slovo stojí za úspěchem. Značí totiž přestaňte všechno brát tak vážně, a možná se všichni naučíme něco nového.

Andrew si ale za tímto jménem stojí, ať už bude jakkoli velké. Facebook už dokonce změnil odkaz této stránky na „IFeakingLoveScience.“

Název zároveň vystihuje i tón stránky. Pokud jste na této FB stránce nikdy nebyli, tak se podívejte na tento obrázek, který perfektně vystihuje náturu stránky:

Mořské vydry

Mořské vydry se drží při spánku za ruce, aby od sebe neodplavali…♥ … taktéž znásilňují malé lachtany k smrti.

Obecně lidé mají ve zvyku romantizovat přírodu a dělají z ní něco, co není, protože člověk je vážně hrozný. A ano, my doopravdy úplně ničíme tuto planetu, ale to je jenom díky tomu, že k tomu máme schopnosti. Zvířata nejsou o nic lepší než my. Nejsou hodnější než my. Příroda je ku*va děsivá.

To je to nejlepší na celé vědě. Ať už s tím souhlasíte nebo ne, je to stále fakt. Andrew nám připomíná, že věda je úžasná, ale taktéž je tak nějak zkažená – a proto ji všichni tak milujem.

I fucking love science - vymření mamutů

Nejnovější DNA testy ukazují, že za vyhynutí mamutů můžou změny klimatických podmínek a ne lidští lovci

 

Jak se vyspat v hodině biologie

Jak se nenápadně vyspat v hodinách biologie

Bakterie - zlaté cihličky

Existuje druh bakterií, který vytváří zlaté nugety

 

Red bull Stratos

Ten nepříjemný pocit… kdy energy drink má lepší vesmírný program než váš stát

Zdroj: mashable.com, facebook.com/IFeakingLoveScience

 

Komentáře

Nahoru