Proč dívky nemohou programovat? Protože mají prsa a menstruaci

Pohlaví neovlivňuje schopnost programovat. Nicméně ženy se v technologické oblasti velice těžko prosazují, protože nesmyslné předsudky vytváří z programování ryze mužský obor. Ale satirická kampaň organizace Girls Who Code (Dívky, které programují) se snaží tento stereotyp vyvrátit.

V rámci nové kampaně dívky ironicky vysvětlují, jak jejich prsa, menstruace, ovulace, dlouhé řasy a další specificky ženské rysy ovlivňují jejich touhu stát se programátorkou. Například jedna z dívek vysvětluje, že na programování nemá vůbec čas kvůli menstruaci. A jiná zase podotýká, že na monitor přes své dlouhé řasy nevidí. Všechna slova dívek jsou absurdní, stejně jak je absurdní samotný předpoklad, že ženy se nemohou stát dobrými programátorky.

programátorka

Proč dívky nemohou programovat?

„Denně se ženy potýkají s negativní zaujatostí, protože jsou ženy a protože jsou ženy v oblasti technologií,“ řekla Reshma Saujani, zakladatelka a CEO organizace Girls Who Code.

Ale neziskové organizace se nezaměřila na kampaň, která by výhradně povzbuzovala mladé dívky, aby se zajímaly o počítačovou vědu. V kampani chtěla poukázat na to, jak směšné jsou předpoklady, že dívky se nemohou stát dobrými programátorkami kvůli svému pohlaví.

„Tato kampaň by měla vyprovokovat reakce a potvrdit to, co dívky už znají. A to je, že je skutečně směšné, že si lidé myslí, že jen proto, že jsi holka, nemůžeš něco dělat,“ řekla Susan Young, ředitelka kreativního oddělení v McCann.

Asi největší překážkou pro programování je pro ženy menstruace, přičemž tímto tématem se zabývá jedno z videí kampaně.

„Když krvácím, každou hodinu si musím měnit tampon, a proto se nesoustředím na programování,“ dodává jedna z dívek ve videu. „Je velice těžké soustředit se na programování, protože stále brečíte,“ doplňuje ji kamarádka.

A pro někoho jsou zase rušivým elementem prsa. Další dívka totiž dodala, že se na svá prsa musí neustále dívat, protože je v nich úplně ztracená.

Zdroj / Foto: AdWeek

Stále ještě mladý a (snad i) krásný psavec píšící na svém blogu Krcmic.cz. Pracoval pro společnosti T-Mobile, SaveMax, Telefonica O2, Brunswick Estates, Accenture, euroAWK a Socialbakers. Založil portál Pravdu.cz. V současnosti vlastní tento web. A pracuje na tom, aby z Objevit.cz udělal další uznávaný a navštěvovaný portál.

Komentáře

Nahoru