Pro a proti: ICQ7, nebo Miranda?

Pro a proti: ICQ7, nebo Miranda?

Dnes jsme se premiérově zaměřili na porovnáním dvou oblíbených instant messengerů. Jak to vidíme my?

ICQ7 – stará láska nerezaví

Jan Richter: V jednoduchosti je síla, tak by se dalo popsat ICQ, tento komunikační klient je přes svou jednoduchost tak populární. Přestože jsem měl možnost vyzkoušet různé komunikační programy od Mirandy až po qip, nebo online Meebo, tak musím přiznat, že zůstávám věrný svému zažitému a všude známému ICQ.

Nová verze, s pořadovým číslem sedm, nabízí plno funkcí a nově i přímé a fungující spojení se sociální sítí facebook. Pochvalu si zaslouží řešení všeho v jednom okně. Mohu pohodlně sdílet statusy, jak na ICQ, tak na své zdi ve Facebooku. Díky propojení s informačním portálem Atlas a centrum.cz jsou uživatelé hned v obraze, při spuštění ICQ programu se vám spustí informační okno, kde jsou vypsané aktuální zprávy ze světa, domova a sportu. Tato funkce se dá ovšem podle libosti uživatele vypnout.

ICQ také podporuje různé Smajlíky – Emotions hlavně  od software SweetIM, který vám po instalaci přidá do okna konverzace panel s širokou nabídkou Smajlíků a obrázku o které se můžete dělit se svými kamarády.

Další ohromnou výhodou je zasílání sms zpráv přímo z okna konverzace, pokud má váš přidaný kontakt vyplněné své telefonní číslo a je offline, tak vy mu můžete zaslat smím zprávu. SMSky jsou ovšem omezené počtem písmen a při interpunkci se tento počet výrazně snižuje. Jinak se dá využít služba přidání sms kontakty, kdy se dá přidat mobilní číslo a na to zasílat smsky z ICQ.

Za zmínku stojí i výhoda pro uživatelé, kteří nemají nainstalovaný program přímo ve svém PC, nebo používají třeba například možnost veřejného internetu.  Informační portál a vyhledávač centrum.cz nabízí ICQ 2 go a připojení přímo online v okně internetového prohlížeče.

Jinak je také výhodou, že si může uživatel změnit vzhled svého ICQ sám podle svého. U nové sedmičky má v nabídce pár základních vzhledů, jako příroda, nebo fotbal.  Anebo si může vybrat z široké nabídky barevných provedení. Starší verze nabízely mnoho ICQ skinů na internetu volně ke stažení.

Podle mého názoru zůstane ICQ v oblibě ještě nějakou dobu. Pokud svůj vývoj nepozastaví a přinese ještě nějaké vylepšení v  jednoduchosti programu a používání, tak si získá přízeň uživatelů hned. Jen se uživatelé budou muset poprat s reklamou, která se ukazuje v každém okně konverzace i v hlavním panelu programu. Třeba nám sdělení skrze reklamy bude ještě užitečné.

Miranda – komunikovat podle svého

Jiří Moc: Miranda je lehčí a odladěnější verze ICQ. Nemá za sebou komerční společnost a nevydělává reklamou. Zkoušel jsem všechny možné komunikátory (ICQ5,6,7 , qip, Pidgin, Kopete, Trillian Astra), ale nejvíce mi v srdci zůstala Miranda pro svou absolutní možnost změnit jí od základů.

Nová verze 0.8.27 vylepšila spousty problémů a opět je rychlá, stabilní a nenáročná. Nabízí verzi pro icq a lze rozšířit do multiprotokolové verze, kde si můžete přidat msn, yahoo, gtalk a další. Když mluvím o rozšiřování, musím zmínit, že pro Mirandu existuje spousta rozšiřujících doplňků. Můžete například ze svého komunikátoru udělat meteorologickou stanici, přijímač rádia, televize, přehrávač youtube atd. Možností je skutečně mnoho. Facebook chat zde můžete přidat pomocí doplňku. Nenarazil jsem ještě na verzi, která by vám přes Mirandu umožňovala dávat příspěvky na zeď, ale chat funguje bezvadně. Smsky také můžete posílat zdarma na jakékoliv číslo.

V základní verzi navíc máte k dispozici nepřeberné množství různých nastavení. Můžete si nastavit vše, počínaje skiny, které vám z nudného vzhledu udělají svěží a atraktivní, přes chování programu samotného až po nastavení soukromí. Nastavení soukromí pracuje na jedničku, lze nastavit svou viditelnost každému uživateli zcela jinak, nebo přepnout do permanentní neviditelnosti a povolit jen některé uživatele. Pokud hrátky s neviditelností nestačí, lze nastavit Mirandě, aby se hlásila i jako jiný komunikátor.

Co se týče již zmíněného vzhledu, máte k dispozici stovky skinů, smajlíků a ikonek. Vzhled si můžete i samy vytvořit, ale to je již pro zkušenější uživatele.

Miranda nenabízí žádnou cloud podporu jako icq, kde se můžete přihlásit na webu ke svému icq. Tento neduh moc lidí trápit nebude a když tak můžete využít známé Meebo.

Nevýhodou Mirandy je její občasná složitost. Nabízí sice omezenou přívětivou nabídku nastavení, ale pokud chcete něco trošku složitěji nastavit, tak můžete strávit i hodinu nastavováním a testováním. Občasné pády jsou spíše projevy nějakého doplňku nebo používání.

Miranda má budoucnost a doufám, že budoucnost bude mít Mirandu.

Komentáře

Nahoru