Dnes vyšlo 15 článků

Příspěvek na Facebooku mu zachránil život

Profesor zeměpisu z univerzity v Kentucky je vášnivým horolezcem. Hlavně si ale dokázal poradit i v krizové situaci. Když spadl do zhruba 25 metrů hluboké díry, neváhal a požádal o pomoc na Facebooku. A pomoci se mu dostalo.

John obdivoval krásné hory v Nepálu. Pak se mu ale stalo to, co si žádný horolezec nepřeje. Spadl do hloubky zhruba 25 metrů. Podařilo se mu ale uniknout jisté smrti. Jenže jak se v bolestech plazil, zlomil si pravou ruku a žebra a utrpěl vážné řezné rány a modřiny.

Věděl, že může každou vteřinou zemřít

Dr. All sbíral v blízkosti Everestu v Nepálu vzorky sněhu. Jeho tělo se po pádu do trhliny odrazilo od stěn, což mu přivodilo zranění. Dalších šest hodin trávil v ukrutných mukách, plazil se centimetr po centimetr s vědomím, že může každou chvíli sklouznout a zemřít.

„Byl jsem zraněný a v agónii,“ popsal ve čtvrtek. „Obličej narazil do jedné stěny, záda a břicho do druhé a já se mezi nimi odrážel. Měl jsem dost poraněný obličej. Dopadl jsem na kus ledu.“

john-all

Zranění byla opravdu ošklivá.

Zachoval chladnou hlavu

Nakonec ho ale zachránil Facebook. Kdyby publikoval status jen na svém profilu, rozhodně by neměl takový dosah. A tak se rozhodl napsat na stránku amerických horolezců American Climber Science Program. Tam jim vysvětlil, že by potřeboval záchrannou službu, protože má zlomenou ruku, žebra a vnitřní krvácení.

american-climber-science-program

Tohle napsal John v agónii.

Pak musel ale bojovat na vlastní pěst. Šest hodin lezl z díry ven a další tři hodiny se plahočil ke svému stanu. Noc strávil v bolestech.  I během tohoto dobrodružství psal další zprávy na Facebook. Psal, že nevidí žádný vrtulník, takže se bude snažit přežít noc. Druhý den ráno se k němu konečně dostali záchranáři.

Na jeho první status mu odpověděli, že mu posílají záchranu a ať jim dá vědět, pokud by pro něj ještě něco mohli udělat. John pak těsně předtím, než byl zachráněn, napsal, že vnitřní krvácení vypadá lépe, ale je mu strašná zima. Navíc mu dochází léky proti bolesti, takže to byla nejdelší noc v jeho životě. A na stránce American Climber Science Program zůstává hrdinou i nadále. Jsou tam jeho fotky z nemocnice a dokonce i video.

john-in-hospital

John je teď hrdinou.

Nebezpečí bylo zažehnáno. Díky sociální síti, ke které se váže tolik negativ. A ještě jedna zvláštní věc na konec. John se chce příští měsíc vrátit do Peru a zkoumat dál. Měl by si ale uvědomit, že příště by mohl posbírat více smůly a třeba by vůbec nemusel mít signál…

Zdroje: DailyMail, CNN

Komentáře

Nahoru