Dnes vyšlo 15 článků

Tisková zpráva: Připravte si sůl na zimní posyp

Pro většinu lidí je období přelomu roku symbolem radovánek na sněhu. Ale řidiči a údržba komunikací s tím souhlasit nebudou. Nejlepším způsobem, jak zpříjemnit přesuny nejen auty za zhoršených podmínek, je využití posypové soli. Přečtěte si návod, jak se připravit.

Nakupte sůl před prvním mrazem

Až zima zaklepe na dveře a zeptá se, co jste dělali v létě, bude nejlepší odpovědí zakoupení posypové soli. Je těžké přemýšlet o tomto ročním období s předstihem, ale vyplatí se to. Mimo hlavní sezónu je posyp levnější a vy ušetříte. Vždy vyhledejte spolehlivého prodejce, který má zboží aktuálně na skladě. Začněte včas, protože pár dní před prvním sněhem a ledem je už pozdě.

Kolik posypové soli potřebujete?

Základem je pořízení dostatečného množství posypové soli.To vychází z ošetřované plochy a běžných meteorologických podmínek pro dané místo. V posledních letech dochází ke změnám a častějším výkyvům lokálního počasí vlivem globální změny klimatu. Kalamity bývají častější. Proto raději nakupte větší množství posypové soli. Při správném skladování má neomezenou dobu životnosti.

Kolik posypové soli potřebujete?

Zdroj: Freepik

Jaké množství soli potřebujete?

Při preventivním posypu solí postačí, když plochu 1 m3 pokryjete 10 až 20 g. V případě, že nastala kalamita, je nutné množství zvýšit až na 40 g na 1 m3. Posypová sůl účinkuje při vrstvě sněhu do 3 mm. Když napadne víc, je nutné nejprve sníh uklidit. Plnou účinnost má také u uježděné vrstvy do 2 cm a ledu do 2 mm.

Jak dokáže počasí změnit efektivitu posypové soli?

Posypová sůl nejlépe účinkuje do teploty – 7 °C. Při nižších teplotách dochází k výraznému zpomalení tání. Jakmile se zvýší obsah vody rozpuštěné na povrchu, přeměna zrychluje. Dalším faktorem, který uspíší dobrou sjízdnost komunikace, je zahřívání slunečním svitem a dopravním provozem. Pokud například fouká vítr a auta nejezdí, je potřeba delší dobu pro plný účinek posypové soli.

Certifikovaná sůl je bez přírodě škodlivých látek

Vždy vybírejte certifikovanou posypovou sůl. Normou je TP 116 – jeden z předpisů Ministerstva dopravy ČR. Ten kontroluje technické podmínky posypových materiálů a nakládání s odpady z komunikací. Zabráníte kontaminaci životního prostředí škodlivými těžkými kovy a organickými sloučeninami. Posypová sůl většinou obsahuje látku jménem ferrokyanid draselný, která eliminuje tvorbu velkých hrudek a napomáhá rovnoměrnému rozhozu. Pokud vás název překvapil, není se čeho obávat. Je přírodě neškodný. Dokonce se používá v potravinářství.

Certifikovaná sůl je bez přírodě škodlivých látek

Zdroj: Freepik

Kam posypová sůl nepatří?

Rozbředlý sníh obsahující posypovou sůl nikdy nepřihrnujte ke stromům. Způsobuje uschnutí stromů a veškeré vegetace v okolí. Má na svědomí větší mineralizaci půdy a zabrání rostlinám nabírat vodu pomocí kořenů. Posypová sůl není vhodná pro konzumaci ani v zemědělství, protože nedošlo k naprostému vyčištění od nežádoucích chemických prvků pro lidi a zvířata.

Kde nakoupíte posypovou sůl?

E-shop Sul-posypova.cz nabízí balenou certifikovanou posypovou sůl. Jednotlivé pytle o váze 25 kg jsou vyskládané na paletě s celkovou hmotností 800 kg. Při skladování za optimálních podmínek má prakticky neomezenou životnost. Co vám zbude, můžete použít následující zimu. Nebo si můžete na zkoušku zakoupit jeden pytel. Doprava je zdarma po celé České republice.

Komentáře

Nahoru