Příprava před Marsem – Kosmonauti se téměř po roce vrátili na Zemi

Po necelém roce stráveném na Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) se vrátili americký astronaut Scott Kelly a jeho ruský kolega Michail Kornijenko zpátky na Zemi. Hlavním cílem této mise bylo získat poznatky o dopadech na lidský organismus při dlouhodobém pobytu ve vesmíru.

Dnes dopoledne se jim spolu s astronautem Sergeiem Volkovem podařilo přistát v kazašské stepi.

scott

Scott Kelly na ISS

Vědci budou Kellyho porovnávat s jeho dvojčetem

Účast Scotta Kellyho v této misi byla unikátní také v tom, že má dvojče. Vědci tak budou porovnávat organismy obou bratrů. Nejedná se vskutku o nic příjemného. Vesmírné účinky způsobují atrofii svalů, úbytek kostní hmoty a především je pak zde hrozba radiace. Dle slov Scotta Kellyho však na jeho vesmírném pobytu byla nejhorší absence nejbližší rodiny a kamarádů.

Země na dlani

Mezinárodní vesmírná stanice má naplánovaný rozpočet na následujících pět let. Co bude pak se pořádně neví. Jisté však je, že se bude pokračovat v experimentech, které poslouží pro meziplanetární cesty. Vědci se také budou zaobírat otázkou, jak využít pobytu lidské posádky na oběžné dráze v komerční sféře. Ano slyšíte správně, v následujícím desetiletí se tak můžeme dočkat například prvního vesmírného hotelu!

Během svého ročního pobytu pořídil Scott Kelly řadu snímků, které umístil na Instagram. Schválně se na některé z nich podívejte. No není to nádhera?

sc2

sc1

sc3

sc4

Student ekonomické fakulty a junior konzultant internetového marketingu v agentuře AdVisio. S velikou zálibou sleduje novinky ze světa technologií, reklamy, e-commerce nebo veřejného dění. Twitter: @petrkonicek

Komentáře

Nahoru