Připomeňte si nejznámější datová média!

Připomeňte si nejznámější datová média!

S datovými nosiči se v dnešní době setkáváme v podstatě každý den. Ať už si chceme pustit CD naší oblíbené kapely nebo si chceme přehrát nějaký film z flash disku popř. z DVD v televizi. Na trhu se objevuje nepřeberné množství druhů datových médií. V tomto článku se tedy podíváme na nejznámější a nejpoužívanější média.

1)      Floppy disc

První adept je floppy disc neboli disketa. Jedná se o vůbec první přenosné datové médium, které bylo vytvořeno za účelem přenosu dat. Jelikož její výrobní cena (a zároveň také výrobní cena čtecího zařízení) byla malá, disketa se velmi rychle rozšířila a stala se tak dostupná skoro pro každého. Vyráběla se ve třech verzích – 8“ (jejíž kapacita dosahovala až 1,2 MB), dále pak 5,25“ (se stejnou kapacitou jako u 8“) a v neposlední řadě 3,5“ (ta disponovala až 2,88 MB volného místa). Nicméně s postupem času se diskety začaly stávat pomalejšími a kapacitně nevyhovujícími.

2)      ZIP disc

Toto zařízení bylo velmi dlouho oblíbené. Používalo totiž stejný systém jako klasické diskety. S tím rozdílem, že ZIP dosahovaly kapacity až 100 MB nebo dokonce i 250 MB, 750 MB. Jak již bylo zmíněno, ZIP jsou velmi podobné klasickým 3,5“ disketám s tím rozdílem, že jsou tlustší. Jejich největší problém byla kompatibilita. Např.: 250 MB mechanika pracovala pomaleji při vložení 100 MB diskety, 750 MB mechanika vůbec nedokázala pracovat se 100 MB disketou. V pozdějších letech však byly vytlačeny CD, DVD, flash disky apod.

3)      Compact disc

Pod tímto názvem se skrývá stříbrný kotouček, který zná každý pod názvem CD. CD bylo původně vytvořeno za účelem nahrazení LP gramofonových desek. Proto se setkáváte na obalu s informací nejen o velikosti ale také o minutách. Jde o to, že na CD se mělo původně nahrát celé jedno LP tzn. 60 minut záznamu. Nicméně firma SONY chtěla, aby se na CD vešla celá Beethovenova Devátá symfonie, tzn. 74 minut záznamu (656 MB). Postupem času se však začaly vyrábět i 80 minutová CD (kapacita 700 MB). Princip zápisů se zde provádí pomocí laseru, který zapisuje data ve tvaru spirály1,2 mmpod povrchem media. CD jsou ale vytlačena podobnými medii, a sice DVD.

4)      Digital video disc

Jako CD bylo vytvořeno za účelem uchování hudby, tak DVD bylo vytvořeno mimo jiné za účelem uložení videa ve vysoké kvalitě. Zápis na DVD se provádí taktéž laserem (0,6 mmpod povrchem) a přesto má DVD několik výhod oproti CD. DVD disponuje větší kapacitou, která se pohybuje od 4,7 GB do 15,9 GB, dále pak efektivnější korekcí chyb. Další výhodou byla možnost zápisu do 2 vrstev. Tím se docílilo zvýšení kapacity skoro o dvojnásobek. Takže za použití obou stran a dvou vrstev na každé získáme 15,9 GB volného místa. Pro tyto účely ale musíte mít DVD, které tyto způsoby plně podporuje.

5)      Blu-ray disc

Třetím optickým médiem je Blu-ray disk. Stejně jako u předchozích dvou se laserem vypalují data do spirály ve výšce pouhých0,1 mmpod povrchem. Čím se však vyznačují, je jejich velká kapacita, která dosahuje u klasického provedení 25 GB. Nicméně jako u DVD na Blu-ray disky se dá zapisovat i do více vrstev, čímž kapacita vzroste až na 128 GB. Kromě kapacity je pak velkou výhodou, že dokáží uchovat video v mnohem větší kvalitě než DVD. To ale poznáme pouze na plazmových a LCD televizorech s větší úhlopříčkou. To také platí pro samotný zvuk videa.

6)      Flash disc

Flash disk je v dnešní době jedním z nejpoužívanějších a nejrozšířenějších medií vůbec. Pro nahrávání a uchovávání dat se zde používá paměť flash. Ta umožňuje uchování dat i po odpojení napájení. Data se ukládají přes USB port. Kapacita u současných flash disků se pohybuje mezi 1 až 256 GB. Hlavními výhodami jsou pak skladnost, odolnost proti poškození, vyšší kapacita, delší životnost, malá spotřeba elektrické energie apod. Nicméně i přes všechny tyto výhody se najde pár nevýhod. Flash disky nejsou plně podporovány staršími operačními systémy. Největší nevýhoda je však cena flash disků s větší kapacitou, které se může rovnat ceně za externí disk, který uchová větší množství dat.

7)      Externí disk

Poslední média, která zde budou zmíněna, jsou externí disky. Ty jsou vytvořeny na podobném principu jako pevné disky v počítači. Umožňují nám tak uchovávat velké množství dat a prakticky je můžeme mít kdykoli po ruce. Stejně jako diskety i externí disky se dají rozdělit podle velikostí, a sice na 3,5“ a na 2,5“. Na trhu se začínají také objevovat i 1,8“. Když jsme mluvili o možnosti velkého uchování dat, tak jsme měli na mysli kapacitu, která se pohybuje od 320 GB do 2 TB pro domácí využití.

Komentáře

Nahoru