Příjmy mobilních operátorů z sms zpráv se prudce snižují

Uživatelé s připojením k internetu začínají stále méně používat sms mobilních operátorů. Odhad zatím ukazuje, že ztráty mohou celosvětově dosáhnout tento rok až 23 miliard dolarů a do roku 2016 až 56 miliard dolarů.

Uživatelé stále více používají různé aplikace přímo v mobilních zařízeních nebo se spojují přes sociální sítě. Mobilní operátoři tak mají hodně konkurentů, kteří nabízejí zprávy zdarma. Velké peníze, které sms přinášely, tak pomalu končí.

Jednou z nejpopulárnějších služeb je WhatsApp, která umožňuje posílání zpráv dokonce mezi různými operačními systémy. Pracuje v iOS, Androidu a v dalších platformách. Také výrobci operačních systémů mají svoje aplikace pro posílání zpráv. Apple má technologii iМessage, GoogleТalk umožňuje posílání zpráv stejně jako Skype a zprávu dokonce umí poslat i Facebook.

Zatím není zřejmé, jak se operátoři vyrovnají se ztrátami . Příjmy ze zpráv totiž činí kolem 57 % všech příjmů z ostatních aktivit mimo služby přímého volání. Operátoři možná přistoupí k blokaci takových služeb nebo budou požadovat kompenzace. Stejně tak může dojít ke zpoplatnění mobilních hovorů přes Skype nebo dalších služeb sociálních sítí.

Zdroj: Billing World

Komentáře

 • Radek

  Při rozmachu mobilního internetu přeci musí tyto ztráty zákonitě dorovnávat útrata za datové balíčky. Nebo se pletu? 

  • krcmic

   Zakonite tomu tak byt rozhodne nemusi. Zatimco za SMS skrze mobil zaplatite cca 1-2,5 Kc. Za poslani zpravy na FB, chat na Gmailu, Skype date za prenos dat par haleru. Nehlede na to, ze nektere balicky par set umoznuji stazeni nekolika GB dat za mesic a az pak platite neco navic (nektere balicky maji tusim take max. utratu, tzn. po prekroceni FUP limitu vam snizi rychlost, ale vy uz za prenesena data nepaltite). Zjednodusene – musel byste volat a psat jako o zivot, abyste se priblizil s utratou na stejnou castku jako za klasicke hovory a SMSky prostrednictvim mobilu.

   • Radek

    V žádném případě jsem nechtěl srovnávat cenu za objem přenesených dat. Po příchodu mobilního internetu je SMS vůbec nejdražším způsobem, jak posílat text a především to ji srazilo na kolena. Mobilní operátoři nemůžou očekávat, že jim internet přinese další zdroj příjmu navíc, současně se zachováním trendu SMS z let minulých. Přišlo jen logické vytlačení služby, kterou nahradil populárnější internet. Uživatelé oproti předraženým SMS logicky více textují, protože pro ně jediné omezení představuje snížení rychlosti po překročení FUP. Nevěřím, že operátorům dramaticky klesají zisky. Data v mobilu používám od dob WAPu a útrata za tyto služby vždy značně převyšovala účty za SMS. Rozhodně nemohu říct, že by se mi díky internetu někdy podařilo snížit měsíční vyúčtování.

   • krcmic

    Je treba si uvedomit, ze ty muzes byt to jedno procento uzivatelu, kteri utraci stale stejne. Zbytek pak (zejmena studenti) vyuziva bezplatne sluzby – pro posilani SMS z internetu, Skype pro hovory z domu atd. A to je presne to, co operatorum snizuje zisky, protoze drive tyto sluzby kvuli rychlosti (respektive pomalosti) a dostupnosti (nedostupnosti) internetu nebyly tak hojne vyuzivany.

Nahoru