Dnes vyšlo 15 článků

Přichází rozvědka. Tato organizace nechce, aby stát sledoval internet

Stát připravuje novelu zákona o vojenském zpravodajství, podle které by ministerstvo obrany mohlo instalovat odposlechy, aniž by potřebovalo schválení soudem. Údajně má tato novela zajistit lepší kybernetickou bezpečnost státu. Nicméně pokud bude novela zákona přijata v současné podobě, potom bude moci vojenské zpravodajství sledovat celý český internet. 

V souvislosti s tímto zákonem se objevila internetová petice dostupná na webové stránce www.prichazi.rozvedka.cz, která označila novelu jako Orwellův zákon. Za peticí stojí nezisková organizace Digitální bezpečnost a soukromí (DBaS), kterou založil pražský hackerspace Brmlab Pavel Růžička.

prichazi-rozvedka

„Impulsem k založení organizace byla především situace vyplývající z aktuálního průběhu legislativního procesu kolem novely zákona o vojenském zpravodajství, který by, pokud by byl přijat v podobě, jak byl navržený, dával této tajné službě do té doby bezprecedentní práva nad českým internetem. Práva v takové šíři, že by jim je mohla závidět i StB,“ vysvětlil Pavel Růžička pro Lupu.

Organizace se snaží touto cestou informovat veřejnost a zároveň vyvolat diskuzi o aktuálně navrhované novele zákona. Hlavním cílem je, aby petice vedla k tomu, že nebude novela zákona v aktuálním znění přijatá. Samozřejmě, kybernetická bezpečnost státu je velice důležitá, ale na druhou stranu organizace uvádí, že je důležitá rovnováha mezi touto bezpečností a respektováním soukromí uživatelů.

„Do budoucna bychom se rádi drželi tématu vybalancování rozumně implementované bezpečnosti při maximálně možném zachování svobody a soukromí,“ dodává Růžička.

Online petice na portálu Petice24.com má momentálně přes 200 podpisů. Otázkou však zůstává, co plánuje DBaS s touto peticí udělat. V České republice totiž elektronické petice nespadají pod petiční zákon, neboť neobsahují vlastnoruční podpisy. Pavel Růžička však vysvětluje, že i k takové petici má příslušný úřad povinnost alespoň se vyjádřit.

Ve sněmovně se bude novela zákona o vojenském zpravodajství opět řešit 10. ledna 2017.

Komentáře

Nahoru