Dnes vyšlo 15 článků

Přichází první mobil s Ubuntu

Pokud si v dnešní době chcete koupit nový mobil, váš výběr je jasný – iOS, Android, možná Windows Phone a v úvahu třeba přijde i BlackBerry. Soukromá firma Canonical, která se podílí hlavně na vývoji linuxové distribuce Ubuntu, chce ale zaplnit díru na trhu a přinést ještě něco nového. Domnívají se, že ohromí trh smartphony s operačním systémem Ubuntu, a po letech zvěstí ho konečně představují. Nový smartphone ale trh rozhodně neohromí.

Telefon s názve Aquaris E4.5 není zrovna tím, co fanoušci platformy Ubuntu očekávali. Jedná se vlastně o Android telefon španělské společnosti BQ, na který je nahrána speciální edice Ubuntu. Specifikace taky nejsou dvakrát impozantní. Vlastně ho srovnávají s iPhonem 4. Ano, s tím iPhonem, který byl představen v roce 2010.

Začněme tím dobrým. Aquaris má 4,5 palcový multidotykový displej, slušný 8 Mpx zadní fotoaparát a 5 Mpx přední. To je dobré.

Seznam negativ je ale trochu delší. Za displejem o naprosto dostačující velikosti se skrývá mnohem důležitější číslo – rozlišení obrazovky. 540 x 960 v dnešní době rozhodně není dost. Vlastně je to ještě méně, než měl před pěti lety iPhone 4. Přidejte k tomu 1,3 GHz procesor střední třídy, 1GB RAM a 8 GB úložného prostoru (rozšiřitelného o microSD kartu).

ubuntu

Nebylo by to až tak strašné, jenže Canonical nám už dlouhou dobu sliboval něco opravdu extra. V únoru loňského roku tvrdil, že se jejich smartphonů dočkáme ještě v roce 2014 a že Ubuntu bude běžet na nejnovějším hardwaru. To už jsou dva nesplněné sliby.

Zřejmě jen v Evropě

A jako by nebylo dost špatných zpráv, španělský výrobce BQ nemá naprosto žádný plán, jak mobily distribuovat mimo Evropu. Ano, někteří výrobci to dělají záměrně, že své mobily prodávají jen v určité části světa, aby vytvořili dojem exkluzivity (například OnePlus). Jenže rozdíl je v tom, že tihle výrobci si to mohou dovolit, protože jejich zařízení jsou specifikacemi a spoustou možností často na špičce. To o prvním Ubuntu smartphonu říct rozhodně nelze.

Možná Ubuntu může v budoucnu na chytrých telefonech najít uplatnění, ale tenhle první krok se moc nepovedl.

Zdroj: Engadget

Tým redaktorů magazínu Objevit.cz se skládá z poměrně mladých lidí, kteří psaní článků a pohybování se ve světě IT pokládají za svůj koníček, věnují se mu a tudíž mu i rozumí.

Komentáře

Nahoru