Příběhy SSŠVT: Dario Kolar vyhrál s projektem Šikovné ruce soutěž Junior Internet

Praha, 23. září 2014 – Do lavic Soukromé střední školy výpočetní techniky v Praze (SSŠVT) usedají školáci, kteří již v mladém věku vynikají v oboru informačních technologií nad ostatními. Jedním z nich je absolvent Dario Kolar (19). Student vyhrál se svým projektem „Šikovné ruce“ letošní ročník populární soutěže Junior Internet v kategorii „Junior Web starší“. Zároveň získal „Speciální cenu za uživatelský požitek na mobilech“. Tvořivý portál je směsicí nápadů a inspirací pro každé roční období.

SSŠVT patří mezi nejvýznamnější IT školy v Česku. Tým vyučujících studenty připravuje předáváním teoretických poznatků a širokou škálou praktických dovedností. Dokladem úspěchu jsou žáci, kteří se již na střední škole vrhnou do riskantních vln byznysu, podílejí na mezinárodních projektech a vyhrávají domácí i zahraniční ceny. Jedním z takových studentů je i Dario Kolar. V letošním roce vyhrál jeho projekt „Šikovné ruce“ soutěž Junior Internet v kategorii „Junior Web starší“. Porota ocenila i responzivní design webu, díky kterému se stránky zobrazí na všech druzích mobilních zařízení. Na projektu pracoval sám. Přiznává však, že hodně mu pomohly názory tehdejších spolužáků ale i ochota učitelů na SSŠVT pomoci s některými technickými problémy při vývoji. Soutěž je již 14 let odrazovým můstkem pro mladé internetové nadšence. Pomáhá dospívajícím poznávat internetové technologie, potkávat zajímavé lidi z oboru a prosadit se na internetu.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

IT vybavení na SSŠVT

Šikovné ruce byl podle absolventa SSŠVT Dario Kolara původně jednoduchý blog, na kterém kde lidé z okruhu jeho rodiny a rodinných přátel prezentovali fotografie svých kreativních nápadů. Blog vznikl roku 2006. Zároveň využíval i sociálních sítí. „Změna nastala uplynulou zimu, kdy jsem se rozhodl spustit plnohodnotné webové stránky https://sikovne-ruce.eu/. Impulsem pro změnu byla potřeba lépe prezentovat sdílené fotografie fanoušků ze sociální sítě Facebook,“ odhaluje pozadí vzniku portálu Dario Kolar. Student proto vytvořil kompletní systém na vytváření galerií. Kdokoli se může zaregistrovat, zapojit a pochlubit se svými nápady, tvorbou dekorací, aranžováním, rukodělnými výrobky využívajícími přírodních materiálů na Velikonoce, jaro, léto, podzim nebo vánoční čas.

Úspěch v soutěži byl velkým překvapením

Na myšlenku přihlásit se do soutěže přivedl studenta spolužák, který absolvoval předchozí ročník. Pár dní před uzávěrkou Junior Internet probíhaly horečnaté přípravy, které na poslední chvíli Kolar stihl. Vyplatilo se. Webové stránky vyhrály nejen 1. místo, ale i vedlejší kategorii za responzivní design. Web je snadno přístupný z tabletů i telefonů. Dle jeho názoru projekt vyhrál díky tomu, že má pokročilé technické řešení i tomu, že jej dokázal rychle zprovoznit. „V době hodnocení a vyhlášení výsledků navíc evidoval vysokou základnu uživatelů a byl plný obsahu. Ten nebyl jen nový, ale bylo tam vše, co jsme za uplynulé roky nashromáždili. Tisíce nápadů a inspirací pro každého,“ uvažuje Dario Kolar.

SSŠVT student_PC

Portál vykazuje návštěvnost 20 000 unikátních návštěvníků měsíčně, více než 5 000 fanoušků na Facebooku a meziročně neustále roste. Uživatelé webu jsou především ženy (maminky s malými dětmi na mateřské, učitelky ve školách a školkách) z Česka i zahraničí.

Šikovné ruce se nyní na podzim budou soustředit na získání dalších uživatelů. „Snažím se celý proces pro uživatele maximálně zjednodušit, nyní se mohou přihlásit i pomocí Facebooku a prakticky na dvě kliknutí sdílet fotky svých nápadů,“ prozradil žák vývoj.

Sikovny_zahradkar_Dario_Kolar_SSSVT

Od Šikovných rukou po Šikovného zahrádkáře

Na základě úspěchu projektu vznikl v létě další úspěšný portál: ŠikovnýZahrádkář.cz. Ten přináší pravidelně aktualizovaný zahrádkářský magazín a nabízí rovněž rozsáhlý zahrádkářský kalendář či poradnu. Pokud má návštěvník nějaký dotaz, může ho zveřejnit a jiní uživatelé mají možnost poradit. Dario opět kladl důraz nejen na kvalitní vlastní obsah, ale i na nějakou možnost pro uživatele, kteří by se mohli zapojit. Celý web je také responzivní.

 Sikovne_ruce_Dario_Kolar_SSSVT

Studium na SSŠVT mi pomohlo, přiznává Kolar

K úspěchu v soutěži a dalšímu osobnímu vývoji, jako je například přijetí na vysokou školu či přijetí do práce při škole, pomohlo devatenáctiletému Kolarovi podle vlastních slov studium na Soukromé střední škole výpočetní techniky Praha. Vystudoval zde obor Grafické systémy a tvorba webových stránek. Nyní nastupuje na Fakultu informačních technologií ČVUT v Praze. Ihned po odmaturování navíc nastoupil do zaměstnání. Pracuje jako PHP programátor u firmy NETservis.

A co si o výjimečných studentech myslí ředitel školy? „Na úspěšné studenty jsme skutečně hrdí a Dario je důkazem, že připravit kvalitně na život a podnikání, rozvíjet se z praktického hlediska, lze i na střední škole,“ říká ředitel SSŠVT Martin Vodička. 

Tým redaktorů magazínu Objevit.cz se skládá z poměrně mladých lidí, kteří psaní článků a pohybování se ve světě IT pokládají za svůj koníček, věnují se mu a tudíž mu i rozumí.

Komentáře

Nahoru