Dnes vyšlo 15 článků

Příběh Steva, který chce odejít do důchodu, než mu bude 36

Steve je Američan, který každý den jezdil do dobře placeného zaměstnání v super, sportovním automobilu. Chodil jíst ven, kupoval si drahé věci….a když mu bylo třicet, zjistil, že si vlastně ničí svou šťastnou budoucnost a „nežije“, jen pracuje. Rozhodl se toto změnit a ještě než mu bude 36 let, jít do důchodu. Jaký je jeho příběh?

Američan z jihovýchodu, Steve, si už od útlého mládí myslel, že život může být rozdělen do několika jednoduchých konstrukcí – najít si práci, koupit si pár věcí, jít do důchodu a zemřít.

„Byl rok 2004 a Steve právě dokončil vysokou školu a získal velmi dobrou práci.“

Polovinu svého ročního platu jsem pak utratil za Corvette kabriolet, úžasný americký sportovní automobil. Vlastně jsem si koupil auto, které jsem nepotřeboval.

Steve chodil každý den do práce . Když donesl domů svou výplatu, zhruba 25 tisíc dolarů (600 tisíc Kč)  vrazil do vylepšení  svého kabrioletu. (kompresor, závodní vačkové hřídele, hlasitý výruk atd.). Auto bylo skvělé a byl to úžasný pocit.

vintage-corvette-convertible

Corvette kabriolet

Pak Steve začal s šíleným stravováním mimo domov. Lokální restaurace Chipotle nebo steakhouse ve městě. To bylo denně dalších 20 – 80 dolarů (500 – 1900 Kč). Dobré auto, denní stravování venku, chození do práce…

Automobil ale zestárnul a Steve si musel koupit nový automobil….tedy…spíš chtěl a potřeboval, než musel. Byl to Cadillac CTS, který stál 40 tisíc dolarů (cca 960 tisíc Kč). Odstěhoval se na předměstí a každý den se svým Cadillacem dojížděl 40 km do práce. Na důchod se Steve nepřipravoval a počítal s tím, že zkrátka bude pracovat po zbytek života. Jako bonus si řekl, že pak bude mít něco málo z mizerného spoření.

S třicítkou přišel obrat

Když bylo Stevovi 30 uvědomil si, jak se chová… a měl trochu strach. Snažil se odpovědět na několik otázek:

„Jak udělat svůj život lepším? Proč mám každý den strávit dvě hodiny cestou do práce a zpět? Není to naprosto šílené?“

Zhruba ve stejné době Steve začal číst investiční blogy a postupně se učil vytvořit si plán do důchodu. Čím více četl o investicích, tím více byl přesvědčen, že život, který žil předtím, ničil jeho budoucnost. Zabíjel své budoucí já. Chodil do práce každý den, od 9 do 17 hod. A život si nastavil tak, že bude muset pracovat až do 70 let.

steve-think-save-retire

Steve a jeho žena

„Peníze ženy kompletně investujeme a žijeme jen z těch, co vydělávám já. A ještě nám nějaké zbydou. Možná, že nejsme dokonalí, ale máme se skvěle a jsme spokojení.“

Do důchodu než mu bude 36

Oženil se s krásnou ženou, která stejně jako on, chtěla odejít do důchodu ještě než jí bude 36. Což je příští rok… Sedět u monitoru každý den není Stevova představa o štěstí. Nežádá povýšení v práci, dokonce opustil svou pozici ředitele informačních technologií. Našel si práci, kterou může dělat z domova a získává tak hodiny času navíc pro „svůj život“. Jeho život byl absolutně změněn… nemá už tak tučný účet, ale je šťastný…

Zdroj/foto: BI

Komentáře

Nahoru