Dnes vyšlo 15 článků

Při nakažení Androidu novým malwarem je lepší koupit si nový telefon

Už jsme viděli malware na Android, který si vzal vaše fotky a videa a požadoval za ně výkupné. Nebo taky takový, který napodobil proces vypínání telefonu, aby vás mohl špehovat, i když se vám zdálo, že je váš telefon vypnutý. Teď přichází ještě něco vymakanějšího.

Nový malware, o kterém se ve středu rozepsala bezpečnostní firma Lookout, je pravděpodobně nejděsivějším typem malwaru, o kterém jsme v poslední době slyšeli. Je tak těžké jej odstranit, že je v některých případech lepší koupit si nový telefon.

Výzkumníci z Lookout našli 20 000 vzorků tří různých malwarů pojmenovaných Shedun, Shuanet a ShiftyBug. Lišily se jen v částech kódu, část měly společnou. Po instalaci (obvykle z nějaké aplikace třetí strany) provedly root zařízení, daly samy sobě právo systémových služeb a rovnou si to namířily do oblíbených aplikací včetně Facebooku, Twitteru, Candy Crush, Snapchatu, WhatsAppu a jiných.

android_system_recovery

Relativně to vypadá, že se nic nestalo, malware zřejmě bude nějakou dobu číhat. Jenže s právy roota má opravdu velké možnosti. Snadno se rozšíří dál a ohrozí vaše soukromí. Ještě horší je, že jakmile je telefon jednou infikovaný, je velmi těžké se infekce zbavit.

Běžný uživatel se malwaru nezbaví

„Pro lidi infikované Shedunem, Shuanetem nebo ShiftyBugem představuje řešení cesta do obchodu a nákup nového telefonu,“ popsal Michael Bentley z Lookout.

Bentley nerozebírá podrobnosti, ale naznačuje, že by možná mohlo stačit i vyhledání odborné pomoci. Obnovení továrního nastavení malware neodstraní, ale prý by snad mohlo pomoct flashnutí ROM. Většina uživatelů to však nezvládne.

Zajímavé je, že i když se tento typ malware šíří prostřednictvím aplikací z podezřelých obchodů, největší počet výskytu byl zaznamenán ve Spojených státech a Německu (kde uživatelé obvykle instalují výhradně z Google Play), Íránu, Rusku, Indii, na Jamajce, v Súdánu, Brazílii, Mexiku a Indonésii.

Nejlepší, co můžete udělat, abyste se ochránili, je instalovat pouze aplikace z Google Play.

Fotka: Flickr – Andrew Mason

Tým redaktorů magazínu Objevit.cz se skládá z poměrně mladých lidí, kteří psaní článků a pohybování se ve světě IT pokládají za svůj koníček, věnují se mu a tudíž mu i rozumí.

Komentáře

Nahoru