Přes trolling se dostala do vlády

Lucie Bittalová si den co den utahuje z neonacistů a rasistů. V létě dokonce napálila proslulého podvodníka a pořadatele protiromských pochodů. Avšak naživo je tato slečna, která tráví denně několik hodin za monitorem počítače, milá a nesmělá. A že je jí už 27 let? To by řekl jen málokdo.

lucie bittalová

Lucie Bittalová trollí hlavně na Facebooku

Lucie studuje anglistiku na Filozofické fakultě Masarykovy univerzity. Na sociálních sítích se zaměřuje na takzvaný trolling. Nicméně její forma trollingu je zcela jiná. Při trollingu se účastník diskuzních fór snaží urážlivými a nesouvisejícími příspěvky rozvrátit diskuzi. Nicméně Lucie Bittalová s ostatními aktivisty pomocí internetového trollingu bojuje proti rasismu a nenávisti ve společnosti.

„Pro mě je trolling spojený s děláním něčeho pozitivního. Je to nástroj, který používám, abych prosadila nějakou myšlenku nebo upozornila na nějaký problém,“ dodává Lucie. Tato slečna trollí obzvláště na Facebooku, kde komentuje a píše statusy, jež mají ironicky parodovat projevy rasismu a nenávisti.

Proč se do trollování pustila?

První podnět, proč začala s trollingem, přišel před rokem a půl. Lidé z hnutí Žít Brno si na internetu utahovali z demonstrace, kterou v moravské metropoli organizovali neonacisté. To se Lucii zalíbilo, a proto se k těmto brněnským aktivistům připojila.

„Naučili mě, jak být vtipná na internetu,“ říká o aktivistech dodnes.

V létě 2014 napálila organizátora protiromské demonstrace Lukáše Kohouta. Slíbila mu nazvučení pochodu, avšak žádné ozvučení nedodala.

„To byl asi poslední krok, kam jsem tak mohla v trollingu zajít,“ dodává studentka k této akci.

V současné době Lucie přemýšlí nad tím, jak by se dal internetový trolling převést také do reálného života.

Od trollingu do vlády

Dnes už nemá dostatek času, aby se věnovala soukromému boji proti nacismu a nenávisti. Její internetové aktivity ji dovedly až na Úřad vlády ČR. Na jaře 2014 si jí všiml Lukáš Houdek, pracovník na Úřadě vlády ČR, a nabídl jí post své asistentky při koordinaci mediální kampaně proti rasismu.

„Máme webové stránky, kde vyvracíme dezinformace o různých skupinách lidí, například o Romech,“ vysvětluje Lucie.

Lucie má v rámci této akce na starosti sociální sítě, přičemž komunikuje s lidmi, jež píšou pro kampaň články či odpovídá na všeobecné dotazy. Svou kariéru bude nejspíše rozvíjet v jiné oblasti než v překladech a tlumočení. Ale studium anglistiky nebylo nazmar. Naučila se perfektně cizí jazyk a v rámci programu Erasmus vyjela do Berlína, kde se na fakultě zajímala o boj proti rasismu a nenávisti.

Momentálně bydlí Lucie v Praze, ale i přesto se čas od času vrátí do Brna. Kromě studia ji jsem láká projekt HateFree Stage, který se snaží zábavnou formou zviditelnit. Využívá k tomu obzvláště trolling, stand-up show a talkshow.

Zdroj / Foto: Online.muni.cz

Stále ještě mladý a (snad i) krásný psavec píšící na svém blogu Krcmic.cz. Pracoval pro společnosti T-Mobile, SaveMax, Telefonica O2, Brunswick Estates, Accenture, euroAWK a Socialbakers. Založil portál Pravdu.cz. V současnosti vlastní tento web. A pracuje na tom, aby z Objevit.cz udělal další uznávaný a navštěvovaný portál.

Komentáře

Nahoru