Přepravní společnost TNT používá k rozvozu zásilek elektromobily

Přepravní společnost TNT před nedávnem rozšířila svůj vozový park o dva elektromobily. Stala se tak první expresní přepravní společností, která denně používá k provozu tento typ vozidel. Jeden z elektromobilů rozváží zásilky v rámci Prahy, druhý je pak možné potkat v Brně.

V rámci globální strategie společnost TNT, jedna z nějvětších přepravních společností na světě, se záměrem snižovat uhlíkovou stopu pořídila dva elektromobily, z nichž jeden je možné potkat v Praze a druhý v Brně. TNT je tak první expresní přepravní společností, která používá k ostrému provozu právě tento typ vozidel.

Rozvoz elektromobilem v Praze a v Brně

Citroen Jumper - pro rozvoz v Brně

Citroen Jumper – pro rozvoz v Brně

Společnost novým elektromobilem rozveze po Praze denně kolem 50 zásilek, přičemž se většinou jedná o přepravu menších balíčků pro firmy v centru města. V Brně je elektromobil vytížen zhruba stejně jako v Praze a také rozváží spíše menší balíčky,větší a paletové zásilky pak rozváží větší vůz.

Snaha o snižování uhlíkové stopy

TNT také sleduje kromě ekologičtějšího provozu uhlíkovou stopu svých budov, optimalizuje přepravní trasy svých vozidel a od roku 2012 používá ekologičtější balící materiál, díky kterému dochází ke snížení emisí CO₂ až o 4,9 tun za rok. Společnost již celosvětově vlastní téměř 200 vozů s alternativním pohonem.

Provoz až po dvouletém testování

Citroen Berlingo - Praha

Citroen Berlingo – Praha

Elektromobily byly v České republice zařazeny do ostrého provozu až po dvouletém testování. Byly testovány elektromobily od různých výrobců, přičemž jedním z nejdůležitějších kritérií byl reálný dojezd vozidla na jedno nabití. Pro rozvoz zásilek v Praze byl vybrán Citroën Berlingo, pro provoz v Brně byl zvolen Citroën Jumper.

„Kromě ekologického provozu nám elektromobily v budoucnu umožní zajištění služeb pro naše zákazníky i v centrech měst, kde do budoucna očekáváme snahu o větší regulaci provozu s důrazem na snižování emisí.“, zmiňuje Miloš Malaník, generální ředitel TNT pro Českou republiku.

Vzhledem k nízké hustotě dobíjecích stanic pro elektromobily zatím není možné nasadit elektromobily na delší rozvozové trasy. Společnost TNT nicméně v současné době počítá s tím, že zavede rozvoz pomocí elektromobilů alespoň v centrech větších měst.

zdroj: TNT 

Stále ještě mladý a (snad i) krásný psavec píšící na svém blogu Krcmic.cz. Pracoval pro společnosti T-Mobile, SaveMax, Telefonica O2, Brunswick Estates, Accenture, euroAWK a Socialbakers. Založil portál Pravdu.cz. V současnosti vlastní tento web. A pracuje na tom, aby z Objevit.cz udělal další uznávaný a navštěvovaný portál.

Komentáře

Nahoru