Výběr těch nejlepších mikrofotobank nejen pro grafiky

Výběr těch nejlepších mikrofotobank nejen pro grafiky

Ilustrace a fotografie jsou důležitou součástí webových stránek. V dnešním přehledu se zaměříme na mikrofotobanky a jejich ceny. Mikrofotobanky nabízí klasické fotografie i vektorové ilustrace, narozdíl od “klasických” fotobank probíhá nákup téměř okamžitě on-line a ceny jsou výrazně nižší.

Díla lze obvykle nakupovat za kredity, které se prodávají po balíčcích – čím více kreditů koupíte, tím levnější budou. Cena fotografie obvykle roste s požadovanou velikostí, vektorové ilustrace bývají dražší a za pevnou cenu. Druhou možností jsou rozmanité druhy předplatného, kdy zaplatíte fixní sumu a můžete stahovat určitý počet fotografií a ilustrací. Limity jsou zpravidla denní, ale existují i týdenní či měsíční. Předplatné se vyplatí nejméně pro desítky fotografií a ilustrací, velkou výhodou je fixní cena za stažení bez ohledu na velikost. Placení je na většině mikrofotobank možné jak kreditní kartou, tak přes PayPal či MoneyBookers. V některých případech je možné i placení převodem, obvykle je ale velmi pomalé a drahé.

Shutterstock

Fotobanka Shutterstock je druhou nejstarší a zároveň největší mikrofotobankou, jejím hlavním obchodním modelem je předplatné. Předplatné je v nabídce na měsíc anebo na rok, v obou případech je denní limit 25 stažení fotografií či ilustrací denně. Při plném využití předplatného tak vyjde jedno stažení podle typu předplatného na 4 – 6 Kč. Pro zájemce o menší odběry nabízí Shutterstock nákupy OnDemand, kdy v závislosti na rozlišení zaplatíte za stažení 80 – 200 Kč.

Shutterstock

Shutterstock 

IStock

IStock je nejstarší mikrofotobankou vůbec a je průkopníkem kreditového systému. Cena fotografií a ilustrací se odvíjí nejen od velikosti, ale i od exkluzivity a druhu kolekce. Celkově je cenový systém na IStocku velmi nepřehledný a patří mezi nejdražší. Cena neexkluzivních fotografií ze základní nabídky se pohybuje od 20 Kč do 500 Kč. Ilustrace, exkluzivní díla a různé speciální kolekce mohou stát až několikrát více. Velkou nevýhodou IStocku je nepřehlednost a vyšší cena, naopak velkou výhodou je velké množství exkluzivního materiálu. IStock nesídlí v EU, ale účtuje DPH!

Dreamstime

Dreamstime patří mezi nejstarší mikrofotobanky a nabízí předplatné i prodej za kredity. Cena v kreditech je bohužel komplikovaná systémem úrovní fotografií, čím vyšší úroveň, tím dražší. Obdobně u předplatného se stažení fotografie s vyšší úrovni počítá jako 2 až 3 stažení. Cena fotografie za kredity vychází podle velikosti na 20 – 500 Kč, cena za jedno stažení při využití předplatného je 5 – 15 Kč. Dreamstime je poměrně konzervativní mikrofotobanka, která zřetelně nevyniká ani nezaostává v žádném směru.

Fotolia

Fotobanka Fotolia také patří mezi původní mikrofotobanky a nabízí předplatné i prodej za kredity. Cena za fotografii při nákupu za kredity vychází podle velikosti na 15 Kč až 300 Kč. Fotolia nabízí velký výběr druhů předplatného s limitem od 25 do 250 stažení denně. Pro menší odběratele je velmi zajímavá nabídka předplatného s měsíčním limitem, která je podstatně výhodnější, než nákup kreditů. Při využití předplatného s denním limitem vychází cena za stažení na 2 – 6 Kč a pro předplatné s měsíčním limitem je cena za stažení na 18 – 30 Kč. Fotolia je velmi výhodná pro odběry v řádu stovek až tisíců fotografií, ale její nabídka se omezuje zejména na typické fotobankové materiály a například krajiny, cestování a památky jsou zastoupeny výrazně hůře než u konkurence. Fotolia obchoduje z EU, pro její využití tedy musíte být plátci DPH.

123RF

Fotobanka 123RF patří mezi mladší generaci mikrofotobank, přesto má velmi solidní nabídku. Nákup je možný za kredity i v podobě předplatného. Cena fotografií za kredity se pohybuje v rozmezí 20 – 100 Kč, ilustrace stojí 200 – 300 Kč. Předplatné je možné na měsíc až rok s denním limitem 5 anebo 26 stažení, cena za stažení je 5 – 7 Kč. Velkou výhodou 123RF je možnost přepnutí do češtiny a možnost předplatného s nízkým denním limitem.

 123RF

123RF

DepositPhotos

Z představených fotobank je DepositPhotos nejmladší a nejmenší, přesto již má v nabídce přes 5 milionů fotografií a ilustrací. Fotobanka nabízí prodej za kredity i velmi dobře přizpůsobitelné modely předplatného, možný je také nákup pomocí SMS. Cena fotografie za kredity je podle velikosti 10 – 200 Kč, ilustrace stojí 200 – 300 Kč. Předplatné je možné již od 3 dnů až po 1 rok, cena za stažení je 2 – 10 Kč. Při nákupu pomocí SMS zaplatíte za stažení 16 – 20 Kč. S výjimkou odběrů nad 40 fotografií denně anebo požadavku exkluzivního materiálu je v současnosti DepositPhotos jednoznačně nejvýhodnější.

Pixmac

Fotobanka Pixmac je jediná česká mikrofotobanka, která skutečně nabízí i vlastní obsah. Všechny ostatní pouze přeprodávají obsah z „klasických“ mikrofotobank. Pixmac nabízí předplatné i prodej za kredity. Cena fotografií za kredity se podle velikosti pohybuje od 25 Kč do 145 Kč. Předplatné je na rozdíl od konkurence závislé i na velikosti, cena za stažení se pohybuje mezi 6 Kč a 27 Kč. Všechny ceny jsou včetně DPH.

Pixmac

Pixmac

Kde tedy nakupovat?

Ani jedna z mikrofotobank nenabízí možnost nákupu jediné fotografie či ilustrace. Pokud potřebujete jen několik málo fotografií, poohlédněte se po nejmenším dostupném kreditovém balíčku anebo využijte OnDemand na Shutterstocku. Pro střední a velké odběry vychází velmi výhodně předplatné na DepositPhotos a Fotolii, velmi dobrý je také Shutterstock. Pokud nevládnete angličtinou, můžete využít české rozhraní u 123RF anebo nakoupit u české mikrofotobanky Pixmac.

Komentáře

Nahoru