Představujeme vám deset nejbohatších lidí pro rok 2017. Kdo letos přeskočil Billa Gatese?

Jsou inteligentní, úspěšní a ani před Vánoci si rozhodně nemusí utahovat opasky. O kom je řeč? O deseti nejbohatších lidech světa pro rok 2017, jejichž seznam vám teď přinášíme.

Ještě na jaře kraloval žebříčku miliardář Bill Gates. Podle článku, který dnes vydal britský Insider však zakladatele Microsoftu přeskočil jiný úspěšný podnikatel. Tipnete si, komu patří první příčka nyní?

 

10. Ingvar Kamprad

Ingvar_Kamprad

Zdroj foto: telegraph.co.uk

Desáté místo patří podle Insideru zakladateli švédského nábytkářského řetězce IKEA. Firmu začal budovat jako sedmnáctiletý během druhé světové války a v jejím čele zůstal až do roku 2013. IKEA během té doby expandovala do více než třiceti zemí a z Kamprada se stal jeden z nejbohatších lidí na světě. Před čtyři roky přenechal vedení svému synovi, sám se ale nadále na chodu firmy podílí.

Hodnota majetku: 50.7 mld. dolarů

Zdroj bohatství: Vlastní zásluha – IKEA

Věk: 91

Občanství: Švédsko

Obor: Maloobchod

 

9. Larry Page

larry_page

Zdroj foto: cbsnews1.cbsistatic.com

Larry Page je znám jako spoluzakladatel Googlu se Sergeyem Brinem, který obsadil jedenáctou příčku v žebříčku nejbohatších lidí letošního roku. V současné době pracuje Larry jako výkonný ředitel v nadnárodní společnosti Alphabet, která Google zastřešuje.

Hodnota majetku: 51.5 mld. dolarů

Zdroj bohatství: Vlastní zásluha – Google

Věk: 44

Občanství: Spojené státy

Obor: Technologie

 

8. Larry Ellison

larry-ellison

Zdroj foto: businessinsider.com

Americký podnikatel Larry Ellison založil spolu se dvěma kolegy v roce 1977 vlastní firmu zabývající se programováním, která krátce na to uzavřela smlouvu na vytvoření systému pro zpravodajskou službu CIA. Projekt se postupně rozrostl v to, co dnes známe pod názvem Oracle Corporation. Jde o druhého největšího výrobce softwaru, hned za Microsoftem.

Hodnota majetku: 53.9 mld. dolarů

Zdroj bohatství: Vlastní zásluha – Oracle

Věk: 73

Občanství: Spojené státy

Obor: Technologie

 

7. Bernard Arnault

Bernard-Arnault

Zdroj foto: telegraph.co.uk

Jméno Bernarda Arnaulta je neodmyslitelně spojeno s módní značkou vyrábějící kabelky a kufry Louis Vuitton. To ale není vše, Arnault je předsedou a největším akcionářem francouzského koncernu LVMH Moët Hennessy Louis Vuitton, mezi jehož dceřiné společnosti patří například také Dior či Sephora. Arnault je tak nejbohatším mužem Francie a sedmým nejbohatším miliardářem na světě.

Hodnota majetku: 61.5 mld. dolarů

Zdroj bohatství: Vlastní zásluha – LVMH, dědictví

Věk: 68

Občanství: Francie

Obor: Móda

 

6. Carlos Slim

carlos-slim

Zdroj foto: nbcnews.com

Pod konglomerát Grupo Carso, kde má nebohatší Mexičan Carlos Slim hlavní podíl, spadá obrovské množství nejrůznějších společností. Velké slovo má také v tamním oboru telekomunikací, protože kontroluje největšího mobilního operátora v Latinské Americe, společnost America Movil.

Hodnota majetku: 63.5 mld. dolarů

Zdroj bohatství: Vlastní zásluha – Grupo Carso

Věk: 77

Občanství: Mexiko

Obor: Různé

 

5. Mark Zuckerberg

mark-zuckerberg

Zdroj foto: harvardgazette.com

Marka Zuckerberga snad není nutné ani představovat. Pokud by vám jeho jméno přece jen nic neříkalo, jde o jednoho ze zakladatelů Facebooku, akciové společnosti známé především pro svou sociální síť, kterou používají více než dvě miliardy lidí po celém světě.

Hodnota majetku: 72.3 mld. dolarů

Zdroj bohatství: Vlastní zásluha – Facebook

Věk: 33

Občanství: Spojené státy

Obor: Technologie

 

4. Amancio Ortega

Amancio

Zdroj foto: telegraph.co.uk

Jméno a podnikatelská činnost tohoto Španěla vám bude asi dobře známá, pokud se zajímáte o módní průmysl. Amancio Ortega totiž založil módní gigant Inditex, který vlastní společnosti, jako je například i v České republice velmi oblíbená Zara, Massimo Dutti nebo třeba Oysho.

Hodnota majetku: 75.9 mld. dolarů

Zdroj bohatství: Vlastní zásluha – Inditex

Věk: 81

Občanství: Španělsko

Obor: Maloobchod

 

3. Warren Buffett

warren-buffett

Zdroj foto: businessinsider.com

Třetím nejbohatším miliardářem světa je Warren Buffett, který se během svých studií na Kolumbijské univerzitě dostal pod křídla amerického profesionálního investora Benjamina Grahama, který se stal jeho mentorem. Buffett následně v roce 1969 koupil firmu Berkshire Hathaway a přeměnil ji na holdingovou společnost, které se stále velmi dobře daří.

Hodnota majetku: 81.7 mld. dolarů

Zdroj bohatství: Vlastní zásluha – Berkshire Hathaway

Věk: 87

Občanství: Spojené státy

Obor: Různé

 

2. Bill Gates

Clinton Global Initiative Annual Meeting In New York

Zdroj foto: cnbc.com

Spoluzakladatel společnosti Microsoft, světové jedničké ve výrobě softwaru, se velmi dlouhou dobu držel v čele žebříčku nejbohatších lidí. Do roku 2000 pracoval jako výkonný ředitel společnosti, v současné době stále působí ve vedení firmy, není však již aktivní v každodenním jednání. Ne každý ale ví, že také řídí největší charitativní nadaci na světě Bill & Melinda Gates Foundation.

Hodnota majetku: 89.4 mld. dolarů

Zdroj majetku: Vlastní zásluha – Microsoft

Věk: 62

Občanství: Spojené státy

Obor: Technologie

 

1. Jeff Bezos

jeff-bezos

Zdroj foto: techcentral.co.za

První příčka a titul nejbohatšího člověka na světě pro rok 2017 patří zakladateli americké společnosti Amazon.com. Pod firmu, která vznikla v roce 1994 v Bezosově garáži patří stejnojmenný internetový obchod, který nabízí obrovské množství zboží, od módy přes jídlo až po vlastní elektroniku. Během letošního Černého pátku 24. listopadu dosáhla čistá hodnota Bezosova majetku sta miliard dolarů.

Hodnota majetku: 98.4 mld. dolarů

Zdroj bohatství: Vlastní zásluha – Amazon

Věk: 53

Občanství: Spojené státy

Obor: Technologie

 

Zdroj text: businessinsider.com, forbes.cz, zdroj foto: boomsbeat.com

Svůj život momentálně dělí mezi studium médií a andragogiky, drobnější copywriterské projekty a stáže. Po gymnáziu vedly její kroky na univerzitu, do regionální redakce novin a reklamní agentury, kde postupně získala cenné zkušenosti z oblasti žurnalistiky a reklamy, kterých si dodnes velmi váží. Ve volném čase se věnuje koordinaci festivalů po stránce PR. Skutečný odpočinek jí přináší vyčerpávající sport, dobrá kniha nebo kvalitní film.

Komentáře

Nahoru