PŘEDSTAVUJEME: Tagbust – Program, který usnadní hledání sprejerů

Odhalit tvůrce ilegálních graffiti nikdy nebylo jednoduché. I když jsou přichyceni při činu, tak jim nejde dokázat jejich ostatní výtvory. To se ale snaží změnit čeští autoři programu Tagbust.

Konkrétně se jedná o počítačový systém, který hledá podobnosti mezi jednotlivými graffity tagy zkoumáním jejich prvků z dodaných fotografií. Díky tomu dokáže sledovat spojitosti mezi autory jednotlivých tagů. A to v takové míře, že když do systému přibude nová fotografie graffiti, tak systém automaticky najde podobné graffiti. Z toho tedy vyplývá, že do začátků stačí akorát sehnat dostatečně velkou databázi tagů.

Samotná práce s aplikací není vůbec náročná. O tom vás přesvědčí toto video, které ukazuje jednoduchost aplikace pro Android:

Břeclav

Zatím největší úspěch aplikace zažila v Břeclavi. Zde policisté s pomocí programu dopadli osmnáctiletého mladíka, který posprejoval více než 100 zdí. Ale to není všechno.

Policisté zde program TagBust využívají už více než rok a zatím si ho pochvalují. Působí totiž i preventivně – když už je lehčí někoho vypátrat, tak se sprejeři jednoduše začínají bát.

Další rozšíření

Dále je program využívaný i v Brně, kde jeho použití dokonce zvažoval i Dopravní podnik města Brna, ale není jasné, jestli ho skutečně začal používat.

Focení a zadávání do systému je skutečně jednoduché

Focení a zadávání do systému je skutečně jednoduché

Další města ale zatím o TagBust neprojevili zájem. To je pravděpodobně způsobeno i tím, že se neví, jak na tento systém bude reagovat soud. Budou soudem uznány důkazy z nějakého nevládního počítačového systému? To se možná již brzy dozvíme. Každopádně masové rozšíření by programu jenom pomohlo. Někteří sprejeři totiž vytvářejí nelegální graffiti na mnoha různých místech – například i v jiných městech.

Stačí si představit nějaké středoškolského nebo vysokoškolského studenta, který sprejuje jak ve svém domovském městě, tak i tam, kde dojíždí do školy či do práce.

Při velkém rozšíření TagBust by totiž šlo odhalit i takového sprejery společně se všemi graffiti, co vytvořily. A my jenom můžeme doufat, že něco takového se skutečně stane.

Zdroj: Tagbust.com, ceskatelevize.cz, facebook.com/Tagbust

Milovník knížek, počítačových her a anime. Kromě toho si myslí, že člověk by kromě ducha měl rozvíjet i své tělo. Proto se pravidelně věnuje běhání, posilování a několika dalším věcem. Na Objevit.cz vás pravidelně informuje o novinkách z IT.

Komentáře

Nahoru