PŘEDSTAVUJEME: Rap Genius vybral 800 milionů Kč a zbavuje se slovíčka „Rap“

PŘEDSTAVUJEME: Rap Genius vybral 800 milionů Kč a zbavuje se slovíčka „Rap“

Minulý rok  dostal Rap Genius 15 milionů dolarů na svůj rozvoj. Tento rok dostal 40 milionů dolarů (v přepočtu 800 milionů Kč) na další rozvoj. Ten už ale bude zaměřený i mimo rap, proto se tento startup přejmenovává pouze na Genius.

 

I v našem posledním článku o Rap Genius jsme vás informovali o tom, že se tento startup snaží rozvíjet i mimo rap, dokonce i mimo hudbu. Tehdy ale další směry byli stále vedlejší, nyní jsou si rovny s rapem.

Jak to funguje

Sloganem (Rap) Geniuse je „Annotate the world.“, což ve volném překladu znamená „okomentovat svět“. A komentáře jsou zde skutečně klíčové. Jistě každý z nás poslouchá hudbu. A často nás zajímá i samotný text písničky.

Na texty písniček existuje stovky, ne-li tisíce různých stránek. Ale jenom Genius nabízí komentář téměř ke každé větě písničky. V praxi to funguje tak, že si najdete písničku a u ní si rozkliknete větu, kterou chcete vysvětlit.

Často jsou definice doplněny obrázky nebo fotkami

Často jsou definice doplněny obrázky nebo fotkami

Samotné komentáře zde nahrávají samotní uživatelé. Každý uživatel vysvětlí třeba jenom jedno pouhé slovo, ale i to pomůže – nakonec se takhle udělá klidně celá písnička.

Samozřejmě jsou posléze tyto komentáře hlídané jak zaměstnanci, tak i dalšími uživateli, kteří můžou této anotaci dát vysvětlení. Málokdy se tak stává, že by se zde byl nepravdivý komentář.

Tento GIF ukazuje, jak se komunita podílí na tvorbě

Tento GIF ukazuje, jak se komunita podílí na tvorbě

Genius je ideálním příkladem gamifikace – marketingového způsobu, který z práce dělá hru, tedy zábavu. Za každou věc, kterou na stránce uděláte, dostanete body. Poté můžete veřejně sledovat žebříčky a porovnávat se s vašimi přáteli.

Dokonce stránka sleduje i kdo kolik toho přidal k jednotlivému umělci, tak se klidně může stát, že vás Genius „prohlásí“ za největšího odborníka na daného umělce.

Jsou zde i přehledné žebříčky

Jsou zde i přehledné žebříčky

A aby toho nebylo málo, tak některé anotace vytvářejí sami autoři textů. Z rapu můžeme namátkou zmínit 50 Centa, Rick Rosse nebo Mac Millera. Nebo například spisovatel Adam Mansbach.

Novinky

Tím, že se Rap Genius zbavil slovíčka „Rap“, tak rozšířil svoji působnost. Z hudby například do rocku, jinak například do literatury nebo do sportu. Další významnou novinkou je možnost vložení těchto komentářů i na svoje stránky.

První věta z písně Let It Be od Beatles:

When I find myself in times of trouble, Mother Mary comes to me
Speaking words of wisdom: let it be

― “Let It Be” by The Beatles


 

Díky tomu se Genius dostane k mnohem většímu množství uživatelů. Tomu konec konců věří i investoři, když do tohoto startupu vložili tolik peněz. A kdo ví, třeba se někdy dočkáme i české verze.

Zdroj: Genius.com, mashable.com

Milovník knížek, počítačových her a anime. Kromě toho si myslí, že člověk by kromě ducha měl rozvíjet i své tělo. Proto se pravidelně věnuje běhání, posilování a několika dalším věcem. Na Objevit.cz vás pravidelně informuje o novinkách z IT.

Komentáře

Nahoru