PŘEDSTAVUJEME: Nový startup Bistro se zajímá o stravu vašich koček

V poslední době se do popředí dostávají technologie zaměřené na naše zdraví. Namátkou třeba revoluční skener jídla SCiO nebo chystaný iOS 8. A co naši domácí mazlíčci? Na psy myslí BarkBox, a nyní se vzniká i startup zaměřený na kočky – Bistro.

Tento startup vznikl v americké Kalifornii a má jediný cíl: postarat se o zdraví vaší kočky. Každý z nás ví, že stravování a pitný režim kočky velmi úzce souvisí s jejím zdravím. A do této doby neexistoval žádný způsob, jak si o tom udržet přehled.

A Bistro to hodlá změnit. Jedná se o chytrý krmící automat, který sleduje apetit vaší kočky. Co to znamená? Stejně jako ostatní automaty, i tento jí bude podávat jídlo a pití. Ale bude ho navíc i vážit. A kromě toho bude sledovat i váhu samotné kočky.

Navíc má i vestavěnou kameru, která ji sleduje při žraní. Tento záznam vám může streamovat pomocí Bistro aplikace. V této aplikaci jsou i přehledné grafy, které ukazují stravovací návyky vaší kočky. Majitelé koček si tedy rychle všimnou jakýchkoli změn.

Stejně tak mohou pomocí aplikace nastavit, aby Bistro kočkám dávalo přesně dané porce. Bistro je navíc i sociální sítí – můžete zde svým kočkám vytvořit jejich sociální profily a sdílet s ostatními majiteli statusy, obrázky a dokonce i videa.

A co když máte doma více koček? Ani to není pro Bistro žádný problém. Zabudovaná kamera má totiž i jednu další funkci – její videozáznam slouží k automatického rozpoznání obličeje. Bistro tedy zapíše návyky každé vaší kočky.

V praxi

Podle autorů projektů to v praxi bude vypadat nějak takto:

Když vaše kočka přijde a stoupne si na Bistro, zabudovaná kamera se aktivuje a začne streamovat video na servery Bistra. Zde proběhne algoritmus na rozpoznávání obličeje, aby Bistro poznal, o jakou kočku se jedná. Pokud systém tuto kočku nikdy předtím neviděl, informuje majitele, aby vytvořil nový kočičí profil nebo ho propojil s tím existujícím.

Snímání obličeje koček je rozhodně neobvyklá technologie

Snímání obličeje koček je rozhodně neobvyklá technologie

Když bude kočka právě jíst, senzory budou automaticky průběžně zaznamenávat váhu. Poté, co kočka odejde, tak spočítají kolik kočka snědla, kolik toho vypila, a jak se změnila její váha.

Naměřená data jsou pak okamžitě odeslána prostřednictvím cloud serveru Bistra do smartphonů majitelů, kde si můžou poté pohodlně prohlédnout, co právě kočka snědla a co si Bistro myslí o zdravotním stavu vaší kočky.

Jak to celé vzniklo

Asi vás nepřekvapí, že samotný autor projektu je milovník koček. Sám má doma 3 kočky, které jsou pro něj rodinou. Jednou našel svoji kočku Momo paralyzovanou na zemi.

Okamžitě ji vzal k veterináři, kde zjistil, že trpí pankreatitidou – něčím, co ji donutilo změnit její stravovací návyky již několik dní předtím. To společně s dalšími nemocemi způsobilo její paralýzu. Měl s Momo mnoho problémů, dokonce ji chtěl nechat uspat, ale nakonec to neudělal a Momo se nakonec uzdravila.

Poté se okamžitě zamyslel, kolik utrpení mohl svojí kočce ušetřit, kdyby pozorně sledoval její stravovací návyky. A tak se rozhodl vytvořit Bistro.

Kdy a za kolik

Celý projekt je prezentován na serveru Indiegogo, který funguje stejně jako známá platforma Kickstarter. Cílem bylo vybrat 100 tisíc dolarů (tedy asi 2 milióny Kč) na výrobu. Tato částka se vybrala během týdne, ale samotná sbírka poběží ještě 3 týdny.

Bistro je určené kočkám všech velikostí

Bistro je určené kočkám všech velikostí

A cena? Pro ty, co projekt podpořili na Indiegogu je stanovena na 140 dolarů. Maloobchodní cena je přitom stanovena na 249 dolarů, tedy v přepočtu 5 tisíc Kč. V ceně je zahrnut jak samotný krmící automat, tak i aplikace pro chytré mobilní telefony a věci s ní spojené.

Kdy se dostane do prodeje zatím není jasné. Zatím je očekávané datum stanovené na březen 2015, ale může to být jak dříve, tak i později. A vzhledem k úspěchu projektu je možné, že se ho dočkáme i ve verzi pro další domácí mazlíčky.

 Zdroj: Indiegogo.com

Milovník knížek, počítačových her a anime. Kromě toho si myslí, že člověk by kromě ducha měl rozvíjet i své tělo. Proto se pravidelně věnuje běhání, posilování a několika dalším věcem. Na Objevit.cz vás pravidelně informuje o novinkách z IT.

Komentáře

Nahoru