Dnes vyšlo 1 článků

PŘEDSTAVUJEME: Dogecoin, kryptoměna založená na meme

PŘEDSTAVUJEME: Dogecoin, kryptoměna založená na meme

Minulý rok byla kryptoměna Bitcoin na svém vrcholu. A s tím nastal vzestup i samotných kryptoměn. Mohli jsme tak sledovat stovky nových kryptoměn, které často vydrželi jenom pár ní. Jenom pár se jich dokázalo prosadit. Jednou z úspěšných kryptoměn je Dogecoin, který vznikl na základě známého internetového meme.

 

Většina lidí se snažila na kryptoměnách vydělat co nejvíce peněz, což je pochopitelné. Autoři Dogecoinu na to ale šli jinak. Už je přestalo bavit obrovské množství nových, absolutně zbytečných kryptoměn,  tak se rozhodli z nich udělat srandu.

Doge

Šlo jim tedy o zábavu, pouhou recesi. Nebyl v tom žádný obchodní záměr. Aby to bylo jasné, tak měnu propojili s meme Doge, který tehdy ovládal internet. Meme Doge je založený na obrázcích psí rasy Shiba, které jsou doplněné  vtipným vnitřním monologem.

doge_2

Navíc tento monolog je psaný zvláštní angličtinou – úmyslně jsou zde gramatické chyby, velmi často se zde objevují výrazy very, much, wow a některé další. Toto meme zaplavilo celý internet, a tak tyto výrazy jsme mohli vidět všude.

Dogecoin

Jak jsme již v úvodu zmínili, tak se jedná o virtuální kryptoměnu, za kterou stojí Jackson Palmer a Billy Markus. Jedná se o měnový systém, který nemá žádnou centrální banku či jinou autoritu a je založen čistě na komunitě. I samotné transakce se automaticky ověřují pomoci ostatních uživatelů.

Navíc kryptoměny se musí těžit pomocí výkonných počítačů, aby se dostaly do oběhu. Z toho tedy vyplývá, že základem je slušná komunita. A zde se povedlo Dogecoinu zabodovat. Nebyl sice založen na žádné převratné technologii, ale měl jednu výhodu – nápad.

Spojit kryptoměnu s tehdy nejpopulárnějším memem se zpětně jeví jako geniální tah. Mnoho lidí začalo tuto měnu těžit jenom z recese. Nevědomky tak pomohli jejímu rozšíření. A postupně se z Dogecoinu stala alespoň částečně seriózní měna.

Komunita

Kolem Dogecoinu se utvořila početná komunita. Ta je výjimečná například tím, že často přispívá na charitu či jiné dobročinné akce. Zde bychom vypíchli 3 zajímavé sbírky. Ta první byla pro tým jamajského bobu, aby se mohl zúčastnit olympiády v Soči, na kterou se sice kvalifikoval, ale neměl na ní peníze.

Komunita okolo Dogecoinu se spojila a dohromady vybrala v přepočtu více než 750 tisíc korun. A díky tomu hodnota Dogecoinu raketově vstoupla, vůči Bitcoinu o cca 50%. Další významná sbírka byla již plně charitativního stylu.

Ke světovému dni vody se rozhodli vybrat 40 milionů Dogecoinů (v přepočtu 600 tisíc korun) na podporu zajištění dostupnosti zdrojů pitné vody v Keni. A podařilo se. Přispělo kolem 4 tisíc lidí.

A v březnu se zúčastnili ještě jedné akce. Rozhodli se zasponzorovat závodníka v NASCAR Joshe Wise. Podpořili ho v přepočtu jedním milionem korun. Josh na oplátku jel v závodě v dogeautě – auto měl stylizované do doge meme.

Závod sice nevyhrál, ale bylo to snad poprvé, co se o Dogecoinu mluvilo i na veřejnosti. Závody NASCAR jsou totiž v USA velmi populární, a nejednoho komentátora toto auto a celkově způsob sponzoringu zaujal.

Toto auto reprezentovalo DogeCoin na závodech NASCAR

Toto auto reprezentovalo DogeCoin na závodech NASCAR

Budoucnost

Dogecoin stále roste, ale má i své problémy. Například jedna z bank této měny, Dogevault, byla nedávno hacknuta a vykradena. Dále jsou zde potíže se samotným názvem – společnost UltraPro si zaregistrovala ochrannou známku „doge“.

To se samozřejmě nelíbí komunitě, která se hlavně pohybuje na redditu. Odsud se kvůli neustávající kritice dokonce autoři Dogecoinu stáhli. Každopádně věříme, že zdejší komunita vše nakonec vyřeší.

Bylo by totiž úžasné, jednou jít do obchodu a zaplatit měnou, které je založená na meme, no ne?

zdroj: dogecoin.com, newsbtc.com

 

Komentáře

Nahoru