PŘEDSTAVUJEME: Česká platební aplikace dobývá Londýn

I taková menší země jako je Česká republika se ve světě dokáže prosadit. Stačí jen přijít s dobrým nápadem a mít schopný tým, který má třeba česká společnost September Projects. Těm se to totiž povedlo. S platební aplikací budou přes léto postupně dobývat Londýn.

V londýnské čtvrti Brixton od roku 2009 funguje lokální měna Brixton Pound (B£). Má pomáhat místním udržet peníze v tamních obchodech a konkurovat velkým firmám. Jenže dnešní svět nastolil nové trendy, a tak je potřeba měnu digitalizovat.

Brixton-Pound-notes-actual

Apple na loňském WWDC představil technologii iBeacon. Letos na podzim ji hodlá plně nasadit do zařízení se systémem iOS 8, takže se konečně pořádně rozšíří. Vtip je ale hlavně v tom, že s iBeacon je spojený právě český startup Dingo.

A my jsme si o tom všem popovídali s Jurou Iblem, který nám za celý tým September Projects zodpověděl pár otázek.

Vy jste spolu jako tým docela krátce, že? Můžete nám prozradit, jak jste se dali dohromady? A jak spolu vycházíte?

Ale zas tak krátce ne, aktuální tým je nový, ale spolupracujeme už víc jak rok. Já a Martin Wenisch spolu děláme ještě déle, s Petrem se znám dokonce několik let. Spíš nám na jaře přišlo, že nám ta spolupráce funguje a chceme jí dát nějakou formu a cíl.

Yasmin a Filip Hejdukovi September Projects založili a nás zkrátka přesvědčili a my přesvědčili je.

Jak to máte v týmu rozdělené? Kolik vás vlastně je a kdo na čem pracuje?

Aktuálně je nás pět stálých a tři externí a už nám to pomalu nestačí. Ale chceme udržet malý tým, dokud to půjde.

Filip s Yasmin se starají o vymýšlení produktu, jak by měl fungovat a jak by měl působit. Já už se starám o to, jak by měl fungovat ve skutečném světě a aby se věci z papíru přenesly do designu aplikace a celé služby.

S tím mi externě pomáhá Arif Ariman, který má na starosti hlavně vizuální stránku designu. Martin Wenisch má na starosti kompletní vývoj aplikace a Petr Růžička se stará o serverovou část.

A pak nám pomáhají Tomáš s Kryštofem. To jsou tajné zbraně :)

Stihli jste toho ale už dost. Prvně tu byla aplikace Happy. Představíte nám ji v krátkosti?

Za Happy byl nápad, že bychom si mohli vyzkoušet něco rychlého a bez komerčních ambicí. Tak jsme chtěli udělat sdílecí hru, kde  je vaším úkolem udělat neznámému člověku na světě radost fotkou nebo videem.

Nakonec jsme na ní s přestávkami pracovali skoro rok. Nejtěžší bylo dotáhnout poslední 1 % práce. Ale nakonec se Happy povedlo. Neskutečně jsme se na tom naučili, protože jsme chtěli udělat všechno jinak než ostatní a museli řešit problémy, které občas neměly řešení. Ta aplikace není dokonalá, ale je v ní hodně radosti.

promoshot_black

Teď přichází Dingo. Jak jste přišli k takovému jménu?

Líbí se mi, jak to slovo zní a že to není žádná spatlanina, ale reálná věc. Přitom dingů mezi aplikacemi moc neběhá. Nejdřív to byl pracovní název a teď už jsme zažádali o registraci značky.

Bože, pořád se mi nějak nezdá, že máme něco, co stojí za registraci značky. Ale už to tak vypadá :-)

V čem se vlastně liší od NFC?

Dingo je mobilní platební systém, který mimo jiné používá technologii Bluetooth k autorizaci platby. To znamená, že místo NFC máme malý vysílač (beacon), který dosáhne až 70 metrů a stojí pár šupů.

Ale to je jen taková hezká věc navíc. Na beaconech Dingo nestojí a nepadá. Všude je dost technologických hraček, které jsou přesvědčené, že je musíte milovat, protože jsou tak sofistikované. Dingo je primitivní, v tom je doufám naše síla.

Tušili jste, že váš výtvor zamíří prvotně do zahraničí?

Tušili, museli jsme ven z bubliny. Ale netušili jsme, jak rychle to půjde. Za to trochu můžou Petr Mára a Jasna Sýkorová, se kterými už dva roky děláme konferenci iCON, přes ně nás našel Tom z Brixtonu.

A chtěli byste jej přivést i do Čech?

Plánujeme tu pár experimentů, které budou super. Teď se ale soustředíme jen na Londýn.

V čem vidíte potenciál Dingo? Z jakého důvodu by se zrovna tenhle nápad mohl ve světě uchytit?

Myslím, že dobrý projekt poznáte, když se věci najednou začnou dít a fungovat trochu samy od sebe. Dingo je vážně primitivní nápad, který ani není úplně nový, naopak ho používají v různých podobách statisíce lidí na světě. Jen ho ještě nikdo pořádně nezkusil vyzkoušet tady na západě.

Uvidíme, zkusíme to.

dingo_03

Co říkáte na lokální měny, jako je Brixtonská libra? Má něco takového smysl?

Je to skvělý projekt. Opravdu se jim podařilo postavit na nohy ne moc přátelskou čtvrť Londýna. Není to jen o jejich měně, ale má to neoddiskutovatelný efekt na mezilidské vztahy. Tahle decentralizace je neskutečně zdravá a přirozená. Jako civilizace stojíme za houby, ale tlupy umíme dobře.

Lokální měny, komunitní měny i alternativní formy obchodu čeká teď velká budoucnost. Právě spojení s mobilem z nich najednou dělá něco víc, než sociální experiment. Je to částečná odpověď na otázku: “jak máme sakra dostat inovace z webu do reálného světa…”

A ještě jedna otázka na závěr. Jak to vypadá s vaším webem? Prý je teprve v přípravě, což je pochopitelné, když jste tak mladí. :-)

Nějaký pseudoweb jsme už poskládali, ale asi je to ta poslední věc, co nás teď trápí. Weby jsou těžké, nechceme dělat něco na okrasu a zatím nedává smysl dělat něco koncepčního. Blog a twitter nám funguje na 99% věcí, které teď potřebujeme.

Díky a přejeme vám mnoho úspěchů do budoucna.

Tým redaktorů magazínu Objevit.cz se skládá z poměrně mladých lidí, kteří psaní článků a pohybování se ve světě IT pokládají za svůj koníček, věnují se mu a tudíž mu i rozumí.

Komentáře

Nahoru