Předpovědi pro rok 2014: Je neuvěřitelné, jak se Asimov trefil. A taky netrefil

Předpovědi pro rok 2014: Je neuvěřitelné, jak se Asimov trefil. A taky netrefil

Před padesáti lety publikoval americký vědec a spisovatel Isaac Asimov článek v New York Times. V něm uvedl své předpovědi pro to, jak bude svět vypadat v roce 2014. Teď tady ten rok máme, tak se pojďme podívat na to, jak moc se trefil. A taky netrefil.

Isaac Asimov napsal během svého života více než 500 knih. Psal hlavně sci-fi romány a populárně naučné vědecké knihy, takže byl v přemýšlení o budoucnosti značně zběhlý.

No a když New York v roce 1964 hostil veletrh Expo, který se bude v roce 2015 konat v Itálii, chopil se Asimov, tehdy profesor biochemie na Bostonské univerzitě, příležitosti. Všem ukázal, jak bude vypadat svět za padesát let – tedy za předpokladu, že přežije hrozbu nukleární války.

Ve svém článku „Visit to the World’s Fair of 2014“ publikoval Asimov spoustu odhadů, které se naplnily. A můžeme jen doufat, že jeho další představy, které zatím nejsou realitou, se brzy stanou skutečností.

Správné předpovědi

1. Do roku 2014 se budou běžně používat elektroluminiscenční panely.

Možná si jen neuvědomujete, co to elektroluminiscenční panely jsou. Když si povíme, že se používají v displejích, televizích a světlech, zřejmě budete muset uznat, že měl pravdu.

electroluminiscence-panel

2. Gadgety budou lidem i nadále ulehčovat nudné chvíle.

Bezpředmětné. Jednoduše pravdivé.

3. Komunikace bude obrazová i zvuková. Osobu, se kterou budete telefonovat, uslyšíte i uvidíte.

Díky Skypu, Google Hagnouts a dalším službám je pro nás videohovor běžnou záležitostí.

4. Displeje budou používány nejen k vidění lidí, se kterými si voláte, ale také pro studium dokumentů a fotografií a čtení knih.

S počítači, tablety a smartphony je tohle všechno pravda.

5. Roboti ještě v roce 2014 nebudou běžní, ale budou existovat.

Pokud definujete slovo „robot“ jako počítač, který vypadá a chová se jako člověk, je tento odhad určitě pravdivý. Nemáme roboty, kteří by nám sloužili, ale máme roboty, kteří mohou tancovat Thriller (jako na obrázku) či zpívat.

noa-robots-syncronized

Blízké, ale ne přesné předpovědi

1. Budou navrženy kuchyně, které budou připravovat „autojídla“, ohřívat vodu a dělat z ní kávu, dělat toasty, zvládnou smažená nebo míchaná vajíčka, grilovanou slaninu a tak dále.

Máme různé inteligentní kávovary, ale pokud jde o „autojídlo“, stále to nefunguje tak, abychom zmáčkli jedno tlačítko a měli připravenou snídani. Snad se toho ale co nejdříve dočkáme.

2. Stropy a stěny budou tiše zářit v různých barvách, které se změní po stisku tlačítka.

To by pravděpodobně mohla být pravda, pokud bychom to tak chtěli, protože technologie na to existují. Ale zářící stěny a stropy prostě nejsou v módě.

Sad Bar

3. Na světě bude 6,5 miliardy lidí.

Dobrý odhad, ale ve skutečnosti je to spíše 7,1 miliardy.

4. Lidstvo se do značné míry stane rasou strojů. Školy se budou muset orientovat tímto směrem.

Jistě, počítačová věda se stala důležitou oblastí studia, ale asi těžko jsme se stali „rasou strojů“. Samozřejmě že spousta z nás od toho nemá daleko (naše smartphony), ale do značné míry to tak není.

Nesprávné předpovědi

1. Spotřebiče v roce 2014 nebudou mít žádné elektrické kabely, budou poháněny bateriemi s dlouhou životností, které budou fungovat na radioizotopech.

I nadále používáme elektrické kabely, o tom nemá cenu diskutovat.

2. Všichni studenti středních škol se budou učit základům výpočetní techniky, budou zběhlí v binární aritmetice a budou vyškoleni k dokonalosti v používání programovacích jazyků, které se vyvinuly z těch, jako je současný Fortran.

Spousta z nás by si přála, aby to byla pravda. Ale bohužel hodiny programování jsou na středních školách stále relativně neobvyklé, pokud se tedy nejedná o školu specializovanou na IT.

programming

3. Budeme žít ve společnosti nuceného volného času, kde jediným nejslavnějším slovem ve slovníku bude pracovat.

Ach jo. To naštěstí ještě ne.

Tak jak vás předpovědi Asimova zaujaly? Přáli byste si, aby se naplnily i ty další, které zatím nejsou realitou?

Zdroje: Huffington post, Open culture, obrázky: Zimbio, Techfever, HF post, Ecollegefinder, Famous Authors

Komentáře

Nahoru