Jak bude o prázdninách? Kde si zjistit, jaké nás čeká počasí?

Jak bude o prázdninách? Kde si zjistit, jaké nás čeká počasí?

Letošní léto bude podle meteorologů opět výjimečné. Zase můžeme očekávat vedra a zimy, pocení na slunci nebo prochladnutí v dešti. Opět přijdou nečekané bouřky, které zničí úrodu a vylijí řeky z břehů. Na jiných místech budeme sledovat každý obláček, aby zapršelo. Pro všechny tyto události by bylo dobré si vybrat nějakou spolehlivou předpověď počasí na internetu.

Počasícz.cz

Předpověď počasí vychází z údajů Českého hydrometeorologického ústavu. Mapa České republiky na hlavní straně zobrazuje rovnou teploty a aktuální stav v různých místech republiky. K výběru je interaktivní mapa s nočními teplotami a volba až na 3 dny dopředu.

Podobně nabízí web počasí na Slovensku, pro střední Evropu a Středomoří, které se týká části Balkánu s Řeckem. Zajímavá je volba aktuálních radarových dat, která plošně zobrazují přehled měnících se teplot. Web umožňuje vložení odkazu na vlastní stránky a také ukládání zajímavých fotografií s tématikou počasí.

Meteopress.cz

Na tomto webu také najdete mapu ČR s přehledem teplot. Aktuální stav nabízí tlačítka pro volbu jednotlivých krajů, grafické znázornění teplot podle regionů nebo Meteo TV live stream. Volit si můžete předpovědi z domova, které nejen obrazově, ale také slovně popisují počasí. Stejně tak si můžete vybrat aktuální zprávy o počasí za světa, výhled počasí, zdraví, sport a volný čas nebo teplotní rekordy.

Meteocentrum.cz

Kromě obligátní mapy si můžete na tomto webu prohlédnout aktuální družicové snímky. Snímána je celá Evropa včetně značného území Atlantiku. Družicový snímek je velmi přehledný, obsahuje čas a polohu družice. Samozřejmě nechybí slovní předpověď, prognóza na hodinu dopředu a několik dní předpovědi v rámečku nad mapou.

Aplikace také nabízí sestavení vlastní stránky, která bude obsahovat potřebné údaje o počasí a vyhoví požadavkům uživatele.

Slunečno.cz

Tento web se více zaměřuje na konkrétné místo, kde chcete znát aktuální počasí. Ve vyhledávacím poli si zvolíte místo jménem nebo podle PSČ. Údajně obsahuje 5347 aktuálních míst z celé ČR. V aplikaci si můžete zvolit zasílání infromací o počasí na email denně nebo týdně.

Další zajímavou službou je přehled webkamer. Počasí si tak můžete aktuálně zkontrolovat na vlastní oči. Stránka ukazuje také seznam meteorologických stanic na území ČR, takže máte přehled, kde nejblíže vašemu zájmu probíhá měření.

Medard-online.cz

Tato webová stránka je trochu netradiční. Provozována je Ústavem informatiky Akademie věd ČR. Hned na úvodní straně je upozornění, že jádrem systému je numerický předpovědní model počasí MM5 (PSU/NCAR) konfigurovaný pro Českou republiku. Pro modelování kvality ovzduší se používá chemický transportní model CAMx (ENVIRON Corp.).

Jakákoliv redistribuce či komerční využívání těchto informací a předpovědí nejsou dovoleny. Zvolit si na hlavní straně můžeme atmosférický tlak, srážky, rychlost větru nebo oblačnost. Stránka se zaměřuje na mapování ozónu, obsah oxidu dusnatého a dusičitého či aerosolu v ovzduší. Poskytuje tedy informace nejen o počasí, ale také doplňující informace o podmínkách v ovzduší.

Ze zahraničních zdrojů je zajímavý rozcestník World Weather. Na hlavní stránce je třeba si navolit kontinent a poté se objeví jednotlivé země. Při volbě České republiky si můžete navolit přímo stránku Českého hydrometeorologického ústavu. Zde jsou komplexní i specifické informace, které jinak přebírají ostatní webové aplikace. Synoptická mapa vykresluje celou Evropu, k dispozici je bio zátěž ve stupních 1 – 5, letecká předpověď, numerický model Aladin, aktuální radarová data, webové kamery, měření z Klementina, vertikální profily větru, monitorování sucha nebo aktivita klíšťat. Jedná se o komplexní informace a World Weather takto dává přehlednou možnost nalézt údaje jednotlivých zemí v podrobných předpovědích meteorologických služeb. Pokud tedy chcete nejkomplexnější předpověď počasí, vyhledejte konkrétní zemi a dozvíte se přesné informace o počasí.

Komentáře

Nahoru