Dnes vyšlo 15 článků

Předpověď do budoucna: Většina lidí bude na internet chodit jen přes mobil

Předpověď do budoucna: Většina lidí bude na internet chodit jen přes mobil

Na čem nejraději brouzdáte po internetu? Na počítači, mobilu nebo tabletu? Zřejmě záleží, jak velký či rychlý máte mobil, že? Brouzdat po internetu na čtyřpalcovém zasekaném Androidu není nic moc. Jenže stále více lidí si kupuje phablety – ty velké placky, o jejichž ovládání jednou rukou si můžete jen nechat zdát. Pěkně v jedné ruce držet a druhou ovládat. Na brouzdání po internetu jsou ale ideální, ani vás nemusí štvát, že některé weby nejsou přizpůsobené pro mobily. Na velkých obrazovkách to nevadí. S takovým velkým mobilem už skoro nepotřebujete počítač…

U nás ve střední Evropě, v západní Evropě a v Americe je normální vlastnit počítač. Jak jste se poprvé dostali na internet? Přes prohlížeč běžící na počítači, že? Ano, v našich končinách stále dominují počítače. Ale globálně svět od počítačů upouští. Přesunuje se k chytrým telefonům. Právě smartphony jsou budoucností toho, jak budou lidé brouzdat po internetu.

Nevěříte?

Podívejme se třeba do Číny. Tam se počet mladých uživatelů, kteří chodí na internet výhradně přes mobil, stále zvyšuje.

„Skutečnou internetovou populaci Číny tvoří lidé narození po roce 1985,“ řekl nedávno bývalý generální ředitel společnosti Alibaba David Wei.

A proč zrovna rok 1985?

„Lidé narození po roce 1985 vyrostli na internetu. Žijí s ním. Používají ho pro nákupy, zábavu, … Lidi narozené před rokem 1985 je těžké přesvědčit, aby se vzdali svých zažitých návyků,“ vysvětlil Wei.

Wei mluvil o obchodu, vysvětloval, že lidé narození před rokem 1985 stále nakupují spíše v kamenných obchodech. Kdežto mladí obyvatelé Číny, kteří vyrůstali s internetem (zejména mobilním internetem) z velké části nakupují online. A s použitím mobilních zařízení.

Na západních trzích, kde kraluje počítač, k tomu ještě nedošlo. Ale zřejmě je to jen otázkou času. Však Amazon nedávno uvedl, že 60 % jejich zákazníků během Vánoc nakoupilo přes mobilní telefon.

infographic_mobile_internet

Proč byste měli optimalizovat svůj web pro mobil?

Bude se jednou všechno cílit jen na mobily?

Čínský internet sice začal na počítači, ale poměrně rychle se přesunul na mobily. Stránky jako Alibaba, Tencent, Weibo a další populární čínské weby se už zaměřují spíše na mobilní zařízení. Vlastně většina tamních hardwarových a softwarových společností se zaměřuje prvotně na mobily. A často jenom na mobily.

Sice už i u nás se rodí podobná mobilní generace, ale ta ještě nemá takovou sílu a pozici, aby způsobila změnu, ke které došlo v Číně. Ale uvidíme, jak to bude do budoucna.

Fotografie: Flickr – SimplisticSITES YfreedomONE1

Tým redaktorů magazínu Objevit.cz se skládá z poměrně mladých lidí, kteří psaní článků a pohybování se ve světě IT pokládají za svůj koníček, věnují se mu a tudíž mu i rozumí.

Komentáře

Nahoru