Dnes vyšlo 15 článků

Pražské metro, autobusy a teď i tamvaje, nasdílí cestujícím aktuální polohu

Pražské metro, autobusy a teď i tamvaje, nasdílí cestujícím aktuální polohu

Určitě to všichni dobře znáte. Čekáte na svůj autobus nebo tramvaj, už uplynul čas, kdy jste měli nastoupit a vy jste stále na zastávce. Jen těžko domýšlet, jaké je v centru dopravní situace a kde se tramvaj zasekla. Naštěstí bude tahle nevědomost brzy ta tam. Dopravní podnik hlavního města Prahy se rozhodl vybavit tramvaje navigačním systémem, který bude schopen pomocí aplikace přesně určit, kde se tramvaj nachází.

DPP neboli Dopravní podnik hlavního města Prahy se rozhodl vybavit celkem 838 tramvají navigačním systémem, který díky přijímači bude udávat polohu tramvaje v mobilní aplikaci, kterou si cestující bude moci volně stáhnout do svého telefonu. Zabrání se tam spoustě zmatkům a nejistotě, jestli už náhodou tramvaj neodjela nebo jestli je tak daleko, že máte raději nastoupit do jiné.

Na facebookovém profilu Adama Scheinherra, náměstka primátora v oblasti dopravy a předsedy dozorčí rady DPP, se objevil status, který plány DPP odhaluje. „Slíbil jsem, že během letošního roku budeme konečně znát polohy tramvají online. V jiných městech je naprosto běžné, že na zastávce z telefonu pohodlně zjistíme, jestli tramvaj, na kterou čekáme, už jela nebo teprve přijede. Už to dávno mělo být i v Praze.“ Například v Ostravě nebo v konkurenčním Brně zjištění polohy tramvaje běžnou praxí. V Praze jsou takto mapovány jak autobusy, tak metro. Jediným hromadným prostředkem, který o sobě nedává znát je tramvaj. Podle plánů by ale přesnost udané polohy tramvaje měla mít odchylku cca 3,5 metrů.

Instalace satelitních vysílačů a GPS přijímačů bude veřejnou zakázkou v hodnotě 20 milionů korun. Kdo zakázku vyhraje se vyjasní koncem srpna. Od samotného uzavření smlouvy s městem je pak dodavatel vázán k vykonání zakázky do 180 dnů.

 

Zdroj, foto: praha.eu

Zajímá se o tvůrčí psaní a online marketing. Studuje marketingovou komunikaci. Ve volném čase (kterého moc není) spravuje svůj blog - bezkiki.cz. Její život by nebyl kompletní bez rodiny, přátel, smíchu, hudby a dobrého jídla.

Komentáře

Nahoru