Dnes vyšlo 1 článků

Pravidelní uživatelé Facebooku a Twitteru jsou sebestřední narcisté

Pravidelní uživatelé Facebooku a Twitteru jsou sebestřední narcisté

Možná znáte někoho ze svého okolí, kdo si o sobě myslí, že je moc krásný, vtipný a chytrý, a rád to také zdůrazňuje. Ale teď by měli zpozornět všichni, kdo neustále publikují nějaké tweety či příspěvky na Facebooku, kdo se na těchto sociálních sítích často vychvalují či mají hodně přátel: Mohou trpět narcismem.

Narcismus a jeho projevy

„Narcismus nebo také narcisismus charakterizuje v běžné řeči člověka s přehnaným obdivem sám k sobě, s arogantním vystupováním a nedostatkem pochopení pro druhé, které chápe jen jako nástroje pro vlastní cíle.“

Ve studii byl definován jako „všudypřítomný vzor velkoleposti, potřeba obdivu a přehnaný pocit vlastní důležitosti“.

A co to má společného s Facebookem a Twitterem?

Sociální sítě jsou takovým fenoménem a tak důležitou součástí našich životů, že se na ně zaměřují desítky, možná i stovky výzkumů. Nejčastěji se zkoumá vliv, který na nás mají. Čas od času z těchto výzkumů vyplynou nějaké negativní závěry. Ale to je asi tak všechno. Tyhle výzkumy stejně nic nezmění.

1. Více příspěvků na Facebooku a více tweetů = větší narcista

Nová studie z michigangské univerzity zjistila, že časté používání sociálních médií může vést k narcistickým tendencím. Vědci Elliot Panek, Yioryos Nardis a Sara Konrath publikovali své studijní výsledky v online časopise Computers in Human Behavior. Studie analyzovala počet příspěvků na Facebooku a Twitteru a čas strávený čtením příspěvků a komentářů na těchto stránkách. Také se zaměřila na způsob používání sociálních médií a vzala v úvahu i osobnostní rysy účastníků. Studie se účastnilo 486 vysokoškolských studentů a 93 dospělých, jejichž průměrný věk byl 35 let.

U studentů VŠ, kteří častěji publikují tweety na Twitteru, byla zaznamenána vyšší míra některých druhů narcismu – především exhibicionismus a nadřazenost. Co se týče dospělých narcistů ve středním věku, tak ti zase vykazovali časté aktualizace stavu na Facebooku. Rozdíl je prý v tom, že studenti chtějí na sociálních sítích získat přátelé a formovat svoji identitu, zatímco dospělí středního věku již mají vytvořené své sociální já.

Studie tedy dospěla k závěru, že existuje určitý vztah mezi narcismem a zvýšeném používání sociálních médií. Na důvěryhodnosti tomu přidává i fakt, že byl tento vztah zkoumán již v minulosti výzkumníky na York University v Torontu a Státní univerzitě v San Diegu. Všichni dospěli k podobným výsledkům.

2. Vychvalujete se na sociálních sítích?

V průzkumu, do kterého se zapojilo 100 vysokoškoláků, bylo zase prokázáno, že se tito mladí lidé na Facebooku vychvalují. Odkazovali na svou inteligenci a fotky, u kterých šlo více o ukázání krásy a fyzické přitažlivosti než o zachycení vzpomínek s přáteli.

Je totiž důležité, že sociální sítě obecně umožňují svým uživatelům velkou kontrolu nad tím, jak jsou vnímáni dalšími uživateli.

Narcisti vykazovali větší celkovou Facebookovou činnosti než průměrní uživatelé. Studenti z průzkumu, kteří získali vyšší skóre v testu narcismu, trávili na Facebooku také více času.

Také na Facebooku vystavujete své fotky?

Také na Facebooku vystavujete své fotky?

Mužští narcisti mají tendenci upozorňovat na svoji inteligenci a smysl pro humor, ženy rády ukazují obsah, který odhaluje jejich vzhled či hezkého přítele.

3. Stejně tak můžete být narcista, pokud máte na Facebooku tuny přátel

Výzkum ze Západní Illinois univerzity ukázala i skutečnost, že pokud máte vyšší počet přátel na Facebooku, máte i větší pravděpodobnost k tomu, že se z vás stane „společensky rušivý“ narcista.

Také máte na Facebooku tolik přátel a většinu z nich vlastně ani neznáte?

Také máte na Facebooku tolik přátel a většinu z nich vlastně ani neznáte?

Do studie se zapojilo 300 účastníků a u těch, kteří měli na Facebooku více přátel a častěji aktualizovali své statusy, byla větší pravděpodobnost narcistických rysů.

„Lidé, kteří více potřebují, aby ze sebe měli dobrý pocit, se často obracejí na Facebook, jako na způsob, jak tak učinit. Facebook jim dává příležitost k získání zpětné vazby, kterou potřebují, aby se stali středem pozornosti,“ uvedl autor studie Chris Carpenter.

Tak co? Nezapomeňte teď napsat příspěvek na Facebook a tweet o tomto článku. A za pár minut si zkontrolujte počet Liků a retweetů – pokud jich bude hodně, nezapomeňte se pochválit (veřejně samozřejmě).

Zdroje: Frequent Twitter and Facebook Users, Get Tons of Facebook Friends, Facebook Narcissism, obrázky: tutorialspoint.com, blogalthethings.com, Jennifer Daniel – nytimes.com

Komentáře

Nahoru