Dnes vyšlo 15 článků

Právě probíhající soud Google versus Oracle přinesl zajímavý názor CEO Larry Page na systém Android

Společnost Oracle podala žalobu proti společnosti Google v srpnu 2010 a obvinila internetovou společnost v porušení patentů a nelegálnímu využívání technologie Java na mobilní platformě Android. Oracle získal autorská práva v programu Java, když koupil developerskou společnost Sun Microsystems v roce 2009. Jednání začalo v pondělí u soudu v San Franciscu.

Mobilní operační systém Android je velmi důležitým přínosem pro Google, ale není rozhodující pro podnikání společnosti“ řekl generální ředitel Google Larry Page, když svědčil v procesu Oracle proti společnosti Google.

Larry Page řekl, že rozhodnutí vytvořit vlastní software pro chytré telefony Google přijal před sedmi lety. Práce s online službami Google totiž u mobilních telefonů způsobovala potíže. Šéf společnosti Google potvrdil, že jeho firma by se raději dohodla se společností Sun a dokonce i jednala o obchodních možnostech. Dohoda s autory Javy by přinesla výhodu v rychlém zavedení softwaru pro smartphony, ale společnosti se nedohodly. V důsledku toho se Google rozhodl využít tu část Java, která je zdarma a veřejně přístupná (open source project). Page však obtížně vyjmenovával další společnosti, které používají technologii Java bez zakoupení licence od společností Sun a Oracle.

Právníci Googlu sdělili soudu, že skutečným motivem Oraclu není touha chránit své duševní vlastnictví, ale profitování na rostoucí popularitě mobilních platforem Android. Na Androidu pracuje nejvíce smartphonů a tabletů na světě. Na druhém místě je Apple s iOS.

Oracle požaduje od Googlu náhradu kolem jedné miliardy dolarů. Soud bude probíhat ve třech fázích: nejprve se rozhodne, zda komponenty Java jsou chráněny autorskými právy. Druhým rozhodnutím bude otázka, které patenty jsou dotčeny případným zneužitím. A ve třetí fázi se rozhodne o nároku na škodu.

Zdroj: Kansas City News

Štítky: , , ,

Komentáře

Nahoru