Dnes vyšlo 1 článků

Práva na Facebooku pro idioty – novoroční hoax

Práva na Facebooku pro idioty – novoroční hoax

Ještě ani pomalu nezačal Nový rok a už se Facebookem šíří další hoax (poplašná, nepravdivá zpráva). Vypadá asi takto:

V reakci na novou politiku FB vás informuji, že všechny mé osobní údaje, ilustrace, kresby, články, karikatury, obrázky, fotografie, videa atd., jsou předmětem mých autorských práv (v souladu s Bernskou úmluvou). Pro komerční využití všech výše uvedených předmětů autorského práva je v daném případě vyžadován můj písemný souhlas! FB je nyní veřejná společnost. Proto se všem uživatelům sociální sítě doporučuje umístit na svých stránkách podobné \“oznámení o soukromí\“, jinak (pokud toto oznámení nebylo na internetových stránkách alespoň jedenkrát zveřejněno), je automaticky umožněno využívat vaše osobní údaje, vaše fotografie a informace zveřejněné ve zprávách na stránkách vašeho profilu. … Každý, kdo čte tento text, jej může zkopírovat na svůj profil na FB. Díky tomu budete chráněni autorským zákonem. Další hoax???? Touto zprávou informuji Facebook o tom, že šíření, kopírování, využívání mých osobních údajů, nebo jakékoli jiné akce ve vztahu k mému profilu na sociální síti je bez mého svolení zakázáno. Tento zákaz se vztahuje rovněž na zaměstnance, studenty, agenty nebo jakýkoliv jiný personál, který je tímto nebo jiným způsobem smluvně spojen s Facebookem.

Bohužel – ani tímto prohlášením nic nezměníte. I když Facebook sice tu a tam mění svá pravidla, ne vždy je to ku prospěchu uživatelů.

Na tento fakt naráželi také tvůrci tohoto videa (je s českými titulky)

https://www.videacesky.cz/navody-dokumenty-pokusy/prava-na-facebooku-pro-idioty

Nejinak tomu bylo i s onou novou změnou pravidel, o které dokonce nechal hlasovat uživatele. Velká většina těch, co tuto příležitost využili, nová pravidla odmítla. V tomto „veřejném hlasování“ ovšem nebyla naplněna asi nejdůležitější podmínka – minimální účast 300 milionů uživatelů. Proto to Facebook nevzal v potaz a nová pravidla a nezapomněl si prosadit i ustanovení o tom, že se už příště ptát nikoho nebude.

V reakci na to se objevil hloupý nápad, že když si člověk dá do svého FB statusu pár právních obratů sdělujících, že všechno, co na „síti sítí“ sdílí nebo vytvoří, je chráněno autorským zákonem a je to jen a pouze jeho vlastnictví. Podobné pokusy se objevovaly už při dřívějších změnách pravidel Facebooku. Níže si můžete přečíst anglickou verzi i českou variantu, která se šířila v místních podmínkách.

„In response to the new Facebook guidelines I hereby declare that my copyright is attached to all of my personal details, illustrations, graphics, comics, paintings, photos and videos, etc. (as a result of the Berner Convention). For commercial use of the above my written consent is needed at all times!

(Anyone reading this can copy this text and paste it on their Facebook Wall. This will place them under protection of copyright laws. By the present communiqué, I notify Facebook that it is strictly forbidden to disclose, copy, distribute, disseminate, or take any other action against me on the basis of this profile and/or its contents. The aforementioned prohibited actions also apply to employees, students, agents and/or any staff under Facebook’s direction or control. The content of this profile is private and confidential information. The violation of my privacy is punished by law (UCC 1 1-308-308 1-103 and the Rome Statute).

Facebook is now an open capital entity. All members are recommended to publish a notice like this, or if you prefer, you may copy and paste this version. If you do not publish a statement at least once, you will be tacitly allowing the use of elements such as your photos as well as the information contained in your profile status updates.“

„V reakci na novou politiku FB vás informuji, že všechny mé osobní údaje, ilustrace, kresby, články, karikatury, obrázky, fotografie, videa, atd., jsou předmětem mých autorských práv (v souladu s Bernskou úmluvou).

Další mutace výše citovaného příspěvku (je zde jen poslední odstaveček navíc a text lépe zformátován).

Pro komerční využití všech výše uvedených předmětů autorského práva je v daném případě vyžadován můj písemný souhlas!
FB je nyní veřejná společnost. Proto se všem uživatelům sociální sítě doporučuje umístit na svých stránkách podobné „oznámení o soukromí“, jinak (pokud toto oznámení nebylo na internetových stránkách alespoň jedenkrát zveřejněno), je automaticky umožněno využívat vaše osobní údaje, vaše fotografie a informace zveřejněné ve zprávách na stránkách vašeho profilu. … Každý, kdo čte tento text, jej může zkopírovat na svůj profil na FB. Díky tomu budete chráněni autorským zákonem.

Touto zprávou informuji Facebook o tom, že šíření, kopírování, využívání mých osobních údajů, nebo jakékoli jiné akce ve vztahu k mému profilu na sociální síti je bez mého svolení zakázáno. Tento zákaz se vztahuje rovněž na zaměstnance, studenty, agenty nebo jakýkoliv jiný personál, který je tímto nebo jiným způsobem smluvně spojen s Facebookem.“

K sdílení tohoto statusu se uchylovali běžní uživatelé i například facebookové stránky fotografů nebo kapel, kteří přeci jenom sdílí nějaký obsah, jenž jinak chrání autorský zákon. Tato „chytrá právničina“ je ale ve skutečnosti hoax. Uživatelé, co výše uvedené texty sdíleli, tím ukazovali nanejvýš to, že věří tomu, že status na Facebooku je právně závazným dokumentem či tomu, že se trocha právního jazyka rovná jakýmsi magickým zaklínadlům. Po pár minutách internetového hledání zjistíte, že Bernská úmluva, na kterou se v textu odkazuje, byla podepsána v roce 1886 a týká se ochrany literárních a uměleckých děl. Podobně relevantní je Římský statut týkající se Mezinárodního trestního soudu, který se zabývá především válečnými zločinci. Krutou pravdou je, že s podmínkami Facebooku jsme souhlasili při založení účtu a chránit náš obsah do budoucna můžeme tak tím, že se z této sociální sítě jednou provždy odhlásíme. Sám Facebook uvedl věc na pravou míru vyjádřením níže.

Vyjádření Facebooku

Zdroj: https://www.m-journal.cz/cs/aktuality/pravo-pro-digitalni-stado-aneb-dosud-nejhloupejsi-hoax-na-facebooku-v-akci__s288x9606.html

Komentáře

Nahoru