Praha se svou tech scénou poráží Berlín, v budoucnu by mohla ohrozit i Londýn!

Jan Řežáb, zakladatel a ředitel Socialbakers, to vidí tak, že je nadpis článku sice velmi odvážný, ale věří, že to tak skutečně jednou bude. Snaží se ve světě, kde působí, Českou republiku vychválit v těch nejlepších barvách. Možná i díky němu si ji pár lidí zafixuje a nebude si ji pak plést s Čečenskem.

Berlín vs Praha

Berlín má SoundCloud (audio platforma umožňující nahrávat, zaznamenávat a sdílet hudbu), 6Wunderkinder (mladý tým vyvíjející cloudově založené multiplatformní aplikace), Wooga (vyvíjí hry) a pár dalších. Ačkoli jsou berlínské společnosti skvělé, humbuk kolem Berlína jako města je mnohem větší.

Kolem Soundcloud se pohybuje komunita umělců, kteří chtějí sdílet své hudební výtvory.

Kolem Soundcloud se pohybuje komunita umělců, kteří chtějí sdílet své hudební výtvory.

Možná to začali Marc a Oliver Samwerovi, bratři, kteří přišli s Jambou v oblasti mobilních telefonů. Jedna věc, kterou mají berlínské tech společnosti společnou, je, že obvykle nejsou provozovány svými německými zakladateli – v Praze to tak není. To, k čemu se Berlín rychle dostal, je nedostatek talentovaných vývojářů. Praha má obrovské množství talentovaných vývojářů s potenciálem proniknout i do okolních měst a také na Slovensko. V Berlíně to takhle nefunguje. V Praze je také skvělé, že spousta vývojářů pracuje v menších, outsourcingových společnostech, které by se rychle mohly stát mezinárodním start-upem.

Vezměte si také situaci v ČR s vyhledávači. Česká republika spolu s Ruskem je jedním z mála trhů na světě, kde není dominantním hráčem Google. Seznam.cz, který ztratil svůj podíl ve vyhledávání, je však stále číslem jedna – i pokud jde o příjmy. V Seznamu i dalších internetových společnostech, které se zaměřují na místní trh, je spousta dobrých vývojářů. Co by se stalo, kdyby tyto společnosti obrátily svoji pozornost k mezinárodnímu trhu?

Ale nemluvme o potenciální budoucnosti, podívejme se, jaké současné mezinárodní firmy Praha/Česká republika má:

  • Bezpečností firmy: AVG, Avast – kombinace AVG + Avast má obrovský podíl na trhu (mimochodem ESET je zase slovenská společnost), to znamená, že „československé“ firmy mají 37,1% podíl na trhu antivirů (viz obrázek níže). Také máme v Praze Cognitive Security, kterou si vzal pod křídla síťový gigant Cisco.
  • Herní společnosti: Geewa (patří celosvětově mezi 10 největších a nejúspěšnějších firem soustředících se na vývoj her pro Facebook),  Madfinger Gagmes (vývojáři her s vysokou grafickou kvalitou pro Android a iOS)
  • Saas (Software As A Service) firmy: Socialbakers, Good Data, Zoom International a mnoho dalších menších společností

Antivirus-vendor-market-share

Kdybychom chtěli ocenit pouze několik našich špičkových firem, mluvíme o hodnotě několika miliard dolarů.

Podle Jana Řežába jsou v současné době nejlepší pražské firmy cennější než nejlepší berlínské firmy. Není to analýza, je to názor. Ale Berlín je možná trochu přeceňován a Praha nezískává tolik pozornosti, kolik by si zasloužila.

Rychlý vzestup startupů

Česko skutečně v oblasti startupů roste. Proč a díky čemu? Startupyard – pomáhá začínajícím startupům s rozvojem, Node5 – chce být odrazovým můstkem startupů do světa, Starcube – startupový akcelerátor letos poprvé vedený v angličtině a zpřístupněný i zahraničním týmům, nebo Wayra – její česká (pražská) pobočka. Výhodou těchto startup urychlovačů je, že jsou opravdu dobré ve vytváření komunit schopných lidí a snaží se přilákat i globální profesionály.

Co o Praze a České republice možná nevíte:

  • Skype má jedno ze svých vývojových center právě v Praze.
  • Podobně je na tom Red Hat (distribuce Linuxu). Ta v ČR působí již od roku 2004. Počátkem roku 2012 měli v Brně 400 zaměstnanců, brněnské středisko tak bylo celosvětově největším střediskem. Dnes už u nás mají zhruba 700 zaměstnanců.
red_hat_building

Budova českého Red Hat.

Výzvy pro Prahu

Praha má však před sebou ještě několik velkých výzev, věcí, kterých by mohla dosáhnout. Dostupnost finančních prostředků není nejlepší, investoři nevěří zakladatelům startupů. Druhá věc je, že talenty nejsou stahovány velkými firmami, ale vývojáři jsou motivováni k tomu, aby založili vlastní firmy. Možná by však občas nebylo na škodu, kdyby pár menších podniků spojilo svou vizi a ducha, spojili se dohromady a vytvořili velké projekty.

Malá poznámka na závěr: Jasně, například AVG vyvíjí v Brně a mnoho inovací přichází také z Plzně (včetně Socialbakers), ale nakonec je pro všechny hlavní Praha.

Zdroje: janrezab.com, connect.zive.cz, linkedin.com, startup.lupa.cz

Komentáře

Nahoru