Pracovní e-maily jsou ve Francii o víkendu nelegální

Otevíráte pracovní poštu i o víkendech nebo na dovolené? Ve Francii je to nyní v rozporu se zákonem. Zaměstnanci tam mají „právo se odpojit“.

V rámci nedávné francouzské reformy pracovního zákona je společnostem s 50 a více zaměstnanci zakázáno posílat e-maily mimo typicky pracovní hodiny. Není to buzerace, francouzská vláda tím chce ochránit své obyvatele před upracováním.

„Všechny studie ukazují, že v dnešní době je mnohem více práce, než bývávalo, a lidé jsou neustále ve stresu,“ řekl na začátku měsíce francouzský ministr školství Benoit Hamon. „Zaměstnanci sice fyzicky opustí kancelář, ale neopouští svou práci. Zůstanou ve spojení pomocí jakéhosi elektronického vodítka – jako pes. Zprávy a e-maily otravují život jednotlivce do bodu, kdy už to neunese.“

Francouzská vláda se v posledních měsících všeobecně dost zajímá o syndrom vyhoření. Tamní ministr zdravotnictví Marisol Touraine dal dohromady speciální tým, který vymýšlí postup, jak pracovat s lidmi postiženými syndromem vyhoření. Podle francouzského deníku Les Échos k němu má vysoké sklony 1 z 10 zaměstnanců.

Dodržování je čistě dobrovolné

Zákon trochu není domyšlený a záleží na konkrétních firmách, jak si ho přeberou. Samy si totiž musí specifikovat hodiny, kdy by jejich zaměstnanci neměli přijímat a odesílat e-maily.

 email

Právo na odpojení není povinnost, ale příležitost. Francouzi si prý mají uvědomit, že svět se nepřestane točit, když vyřízení pár e-mailů prostě odloží. Nicméně kdyby přece jen pracovali o víkendu, pokuta jim stejně nehrozí.

Otázka za tři bludišťáky zní, zda to není trochu kontraproduktivní. Spousta lidí se bude cítit ještě hůř, když budou vědět, že v pondělí přijdou do práce a otevřou plnou schránku e-mailů.

Tým redaktorů magazínu Objevit.cz se skládá z poměrně mladých lidí, kteří psaní článků a pohybování se ve světě IT pokládají za svůj koníček, věnují se mu a tudíž mu i rozumí.

Komentáře

Nahoru