Dnes vyšlo 15 článků

Pozor, objevil se nebezpečný malware napadající Android

Bezpečnostní společnost TrendMicro tento víkend odhalila rodinu mobilních malwarů zvanou Godless. Nebezpečný počítačový virus obsahuje exploity, které dokážou bez vykonat root na mobilním telefonu bez vědomí uživatele.

Informace, které společnost zveřejnila na svém blogu, zní děsivě:

„Narazili jsme na rodinu mobilních malwarů s názvem Godless (detekovanou jako ANDROIDOS_GODLESS.HRX), která obsahuje rootovací exploity. Tím, že virus obsahuje více druhů exploitů, dokáže napadnout prakticky jakékoliv zařízení s mobilním systémem Android 5.1 (Lollipop) a starším. V době psaní tohoto článku to představuje 90 % všech Android zařízení. Na základě údajů, které jsme shromáždili v naší aplikaci Trend Micro Mobile App Reputation Service, aplikace s tímto virusem jsou dostupné také v prominentních obchodech s aplikacemi, jako je například i Obchod Play, přičemž tyto aplikace používá více než 850 tisíc zařízení na světě.“

smartphone-531250_1280

Nebezpečný malware, který napadá Android, není až tak nezbezpečný, jak se na první pohled zdá. Zdroj: Pixabay

Nicméně prohlášení je přitažená za vlasy, a proto si některá tvrzení uvedeme na pravou míru.

  • „Malware může napadnout prakticky jakékoliv zařízení s mobilním systémem Android 5.1 a starším.“ Ale automaticky to neznamená, že máte v zařízení i samotný virus.
  • Google automaticky kontroluje veškeré aplikace nejen v samotném Obchodě Play, ale také při jejich instalaci do zařízení. Je tedy téměř nemožné nakazit telefon takovým malwarem. A každý měsíc vychází aktualizace zabezpečení.
  • Google zařadil škodlivý kód do databáze, a proto je takřka nemožné, že ho aplikace v obchodě obsahují. Google by vás navíc při instalaci varoval, že daná aplikace je škodlivá. Samozřejmě, dá se taková aplikace nainstalovat manuálně, kdy přeskočíte kontrolu Googlu.
  • Ze všech 850 000 zařízení, které jsou nakažené virem, jen 400 000 pochází z Indie a 100 000 z Indonésie. Zatímco v České republice se můžeme bavit maximálně o několika desítkách či stovkách potenciálně napadených zařízení.

Momentálně se v Obchodě Play objevuje pouze jedna aplikace, která obsahuje Godless. Jedná se o aplikaci zvanou Summer Flashlight. A pokud ji nemáte ve svém smartphonu nainstalovanou, pravděpodobně je váš chytrý telefon v bezpečí.

Zdroj: Android Central

Stále ještě mladý a (snad i) krásný psavec píšící na svém blogu Krcmic.cz. Pracoval pro společnosti T-Mobile, SaveMax, Telefonica O2, Brunswick Estates, Accenture, euroAWK a Socialbakers. Založil portál Pravdu.cz. V současnosti vlastní tento web. A pracuje na tom, aby z Objevit.cz udělal další uznávaný a navštěvovaný portál.

Komentáře

Nahoru