Dnes vyšlo 15 článků

Požár lze uhasit už i zvukem

Dvěma studentům elektrotechniky a výpočetní techniky z George Mason University v USA se podařilo něco neskutečného. Díky nim zřejmě v budoucnu nebudeme potřebovat žádné hasicí přístroje. Vymysleli totiž přístroj, který dokáže uhasit oheň pomocí zvukových vln.

V dnešní době

Doma máme hasicí přístroje – nejčastěji práškové, pěnové, vodní nebo sněhové. I v mnoha budovách jste si možná všimli, že jim ta známá červená lahev visí někde na stěně.

Firmy se zvýšeným a vysokým požárním nebezpečím to mají složitější. Musí zpracovat dokumentaci požární ochrany a každý rok ji aktualizovat, nechat pracoviště prohlédnout, vybavit své prostory prostředky k požární ochraně a evakuačním značením a nechávat všechno pravidelně kontrolovat. Samozřejmě na to existují firmy, které vám se vším pomohou. Například ze společnosti www.m3konzult.cz za vámi dojedou kamkoliv po celé České republice a všechno s vámi dopodrobna proberou.

Firmy musí zajišťovat také pravidelné školení svých zaměstnanců. V dnešní době technologií to jde online – existuje e-learningové školení bezpečnosti. Ale dokážete si představit, jak by bylo všechno jednodušší, kdyby se dal požár uhasit zvukem?

Sound-blasting fire extinguisher

Vize do budoucna

Nápad uhašení ohně zvukem není úplně nový. Mluvilo se o něm už dávno a na webu vědecko-vojenské agentury DARPA byl dokonce přístupný návod na hasicí přístroj, který funguje bez hasicí látky. Nikdo ale zatím nezvládl převést nápad zvukových vln do reality.

Povedlo se to až Sethu Robertsonovi a Vietu Tranovi. Jejich zařízení, které je schopné požár uhasit během několika sekund, využívá toho, že zvuk jsou vlastně tlakové změny ve vzduchu. Tyto tlakové vlny pak zvládnou přemístit kyslík, který je nutný k tomu, aby oheň hořel. Když vychytáte tu správnou frekvenci, zvukové vlny odvanou od ohně kyslík.

Oběma studentům trvalo docela dlouho, než na správnou frekvenci přišli, a stále je čeká spousta testování. Pak si možná podají žádost o patent. A pak se zvukové hasicí přístroje možná dostanou i k nám…. Sledujte:

Zdroje: Time, Gizmodo

Komentáře

Nahoru