Dnes vyšlo 1 článků

POWER PAPER: Papír, který ukládá elektrickou energii a dobíjí se během několika sekund

Švédští vědci představili revoluční materiál, který se může stát základem budoucích baterií. Mírně plastický papír vyrobený z organických materiálů se skrývá pod názvem Power Paper. Vyznačuje se vlastnostmi papíru, který má výjimečnou schopnost vést ionty a elektrony. Power Paper má velice slušnou kapacitu a dokáže se dobít během několika sekund.

Švédští výzkumníci na univerzitě v Linköpingu vytvořili papír, který kombinuje nanocelulózu s vodivým polymerem. Celulóza je vystavená vysokotlaké vodě a je rozčleněná do nano vláken. Poté se elektricky nabitý polymer přidá do vodního roztoku, kde vytvoří tenký povlak kolem vláken.

power-paper-linkoping-1020x610

Power Paper

Kruhový vzorek papíru s průměrem asi 15 centimetrů a tloušťkou 0,5 milimetrů má kapacitu o velikosti 1F (farad). Je srovnatelný se současnými superkondenzátory, které se používají v elektronických zařízeních. Nicméně v porovnání se superkondenzátory a bateriemi se Power Paper vyrábí z obnovitelných zdrojů celulózy a snadno dostupných polymerů.

Papír je lehký a voděodolný. Dá se nabíjet a vybíjet několiksetkrát, přičemž opětovné nabíjení zabere pouze několik sekund. Tenké materiály sloužící jako kondenzátory nejsou novinkou, ovšem Power Paper je možné vyrábět také trojrozměrně, respektive v tlustých plátech. Tým výzkumníků z papíru poskládal labuť ve stylu origami, čímž potvrdili pevnost a pružnost materiálu.

K čemu by se mohl Power Paper používat?

Power Paper by se dal použít jako nositelná elektronika, která neobsahuje toxické látky, těžké kovy a vzácné prvky. Mohlo by se tedy jednat o poměrně levné úložiště energie.

power-paper-linkoping-2-889x556

Využití Power Paperu

Zdroj / Foto: Inhabitat

Stále ještě mladý a (snad i) krásný psavec píšící na svém blogu Krcmic.cz. Pracoval pro společnosti T-Mobile, SaveMax, Telefonica O2, Brunswick Estates, Accenture, euroAWK a Socialbakers. Založil portál Pravdu.cz. V současnosti vlastní tento web. A pracuje na tom, aby z Objevit.cz udělal další uznávaný a navštěvovaný portál.

Komentáře

Nahoru