Poslanci dostanou nové notebooky, každý bude stát více než 21 000 Kč. Dodá je DATECO

Poslanci dostanou nové notebooky. Dohromady se za státní peníze nakoupí 210 laptopů. Celková suma, která padne na tento nákup, je 3,69 milionu korun bez DPH (téměř 4,5 milionu korun s DPH). Zakázku vyhrála firma DATECO.

Nákup nových počítačů se takto odehrává skoro co tři roky. Naposledy se nové laptopy kupovaly pro poslance v roce 2009, kdy je dodávala firma AutoCont CZ, která předstihla jak Dell, tak právě Dateco.

Tehdy se platilo za 220 notebooků skoro dvakrát tolik (téměř 6,5 milionu korun).V roce 2006 se dokonce platilo za stejný počet notebooků (220 kusů) skoro deset milionů korun (9,9 milionu korun). Dodávku tehdy taktéž zajišťovala firma AutoCont CZ. Zakázka z roku 2006 tehdy zaujala také média, kterým se zdály laptopy za více než 45 000 Kč docela drahé.

V roce 2006 si poslanci nadělili dnes již stařičký model IBM/Lenovo ThinkPad T60. Jak tehdy napsaly Lidové noviny, firma Dell nabízela přístroje se stejnými parametry za poloviční cenu. Chybělo jim však zapínání bezdrátového připojení k internetu páčkovým ovladačem. S tím ale zásadně nesouhlasí předseda sněmovní komise pro práci Kanceláře Poslanecké sněmovny Lubomír Suk (ODS).

Podle něj nebylo možné tehdy nejlevnější nabídku využít, protože tomu bránil nález Nejvyššího soudu týkající se vyhodnocování nabídek. Sněmovna tenkrát nutnost páčkového ovladače obhajovala bezpečnostními důvody. Při náhodném sepnutí bezdrátového připojení u počítače bez páčky by mohla nechtěně uniknout citlivá data z poslaneckých počítačů do veřejného prostoru, uvedl tehdy sněmovní tiskový odbor.

Letos tendr vyhrála nižší cena od DATECA, ale…

Ani letos však výběrové řízení provází pochybnosti. Cena je sice přívětivější. Ale jednatelem společnosti DATECO je však překvapivě první místopředseda jičínské regionální organizace TOP 09 František Faměra. Nabídku podaly letos do tendru tři firmy (DATECO, C SYSTEM CZ a AutoCont CZ). Sněmovna hledala dodavatele nových notebooků už loni, tendr ale tehdy zrušila. Přihlásil se jediný uchazeč.

Dolní komora tehdy uváděla, že poslanecké kanceláře jsou vybaveny zastaralou výpočetní technikou, jejíž údržba je ekonomicky stále náročnější a již nesplňuje požadavky na současné nutné softwarové vybavení. Očekává, že dodané notebooky by měli poslanci využívat i v dalším volebním období.

Dokument vztahující se k požadavkům k této veřejné zakázce najdete pod tímto odkazem.

Uvidíme, jak dlouho bude trvat, než se udělá další tendr na laptopy pro poslance. Spíše mě napadá – to nejsou poslanci schopní ze všech těch “příspěvků”, co dostávají, si koupit vlastní notebook? Tak jako to děláme my paraziti – živnostníci?

 

Komentáře

Nahoru