Dnes vyšlo 15 článků

Populární Adblock si nechá platit od velkých korporací za odblokování jejich inzerce!

Adblock je služba, která Vám zneviditelní internetovou inzerci. Je velmi populární mezi uživateli, ale nenáviděná mnoha provozovateli reklam, které jsou pro mnohé portály a společnosti jediný nebo hlavní zdroj příjmu. Oblíbená německá nástavba prohlížeče však začíná ztrácet smysl. Za odblokování reklam totiž vybírá desátky a uživatele tak na 100% od reklamy neochrání.

Internetová společnost se dělí na dva tábory. Jedním jsou spokojení uživatelé, které již na internetu neotravují nějaké reklamní bannery a na druhé straně zoufalí provozovatelé webů, kteří z reklam udržují svůj server v zisku a mohou si tak jeho fungování dovolit. Je opravdu jen málo jiných cest, kterými si můžou weby přivydělat a akceptováním reklamních bannerů vlastně návštěvník přispívá na chod portálu, jenž zdarma navštěvuje. Adblock však reklamy nechá zmizet a zisky z nich jsou tak nulové.

Velké korporace jako je Amazon, Google nebo třeba Microsoft však přišli na způsob, jak své inzerce na Adblocku znovu obnovit. Nikoho nepřekvapí, že tím způsobem jsou peníze. Nejedná se o žádnou novinku, o takzvaném whitelistu (kde jsou stránky, které zaplatí za odblokování svých reklam) se ví již od roku 2013.

Kolik si nechá platit Adblock za odblokování reklam?

Samotní tvůrci Adblocku se transparence v této věci nebrání a otevřeně uvádějí, kdo na je na whitelistu již od roku 2011. Odmítají však prozradit, kolik si nechají platit. Nejmenovaná firma ovšem uvedla, že si německá společnost za níž stojí i Adblock účtuje 30% z příjmů inzerce. 

I tak se to však společnostem vyplatí zaplatit, neboť poptávka po blokaci reklam exponenciálně roste a službu Adblock využívají kvanta lidí v řádech sta miliónů. Je však otázkou, zda takováto masová blokace reklam nezpůsobí, že některé weby bez reklam nepřežijí a že nakonec bude uživatel o nějaké portály ochuzen. K tomu je třeba také dodat, že pokud si větší korporace zaplatí whitelist, může vlastně celá služba ztratit smysl.

Zdroj: lupa.cz, facebook.com

Student vyšší odborné školy sociálně právní. Fanoušek asijské kultury, české historie a italské kuchyně. Člověk, který se snaží psaním přenášet dobrou náladu.

Komentáře

Nahoru