Dnes vyšlo 15 článků

Ponožky poháněné močí pošlou nouzovou zprávu

Vědci ve Velké Británii vymysleli high-tech ponožky, které zvládnou odeslat zprávu. Musí v nich ovšem být dostatek moči. Nechutné? Prý ideální dárek pro někoho, kdo má všechno kromě sebeúcty.

V ponožkách se ukrývá 24 miniaturních palivových článků, které jsou aktivovány čerstvou močí. Do ponožek se moč dostane přes hadičky, a když nositel chodí, dobíjí baterie. Normálně by bylo zapotřebí čerpadla, které by moč prohánělo přes články, ale výzkumníci chtěli využít jen lidské činnosti.

wearable_socks

Ne, taky nám tento prototyp nepřipomíná ponožky

„Chtěli jsme, aby byl systém plně soběstačný, běžel pouze na lidskou sílu – za použití moči jako paliva a noh jako čerpadla,“ popsal profesor Ioannis Ieropoulos, který vedl výzkum.

Proč zrovna moč?

Využívá se bakterií obsažených v moči, přes biochemické děje se z nich napájí články. Vědci však tvrdí, že to nemusí být nutně moč. Lze využít jakoukoli formu organického odpadu a proměnit ji v užitečné, aniž bychom se museli spoléhat na fosilní paliva.

socks_fuelled_with_urine

K čemu to je?

Prototyp zatím dokázal pouze každé dvě minuty posílat počítači zprávu s textem „First Wearable MFC“. Podle vědců by se vynález mohl používat v případě nouze. Zvládl by předat souřadnice osoby a ukazovat záchranným týmům, že se někde nachází živý člověk a potřebuje pomoc (a čisté ponožky).

Celkově bychom se jednou mohli dočkat nositelných technologií poháněných naší močí.

Tým redaktorů magazínu Objevit.cz se skládá z poměrně mladých lidí, kteří psaní článků a pohybování se ve světě IT pokládají za svůj koníček, věnují se mu a tudíž mu i rozumí.

Komentáře

Nahoru